A comparative study between Turkish tax laws and international accounting standards: How do deferred taxes affect profit?
Türk vergi kanunları ve uluslararası muhasebe standartları arasında karşılaştırmalı bir çalışma: Ertelenmiş verginin kara etkisi
- Tez No: 439133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez Türk Vergi Kanunları ve Uluslararası Muhasebe Standartları'nın arasındaki farklar dolayısıyla ortaya çıkan ertelenmiş vergi ismi verilen olguyu açıklamak ve ertelenmiş vergiye sebep olan farkları incelemek amacıyla yazılmıştır. Araştırmanın temel amacı, detaylı bir literatür taraması vasıtasıyla ertelenmiş vergiye sebep olan farklılıkları Türkiye bağlamında belirlemek ve sonrasında Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi'nden alınan bir örneklemle söz konusu farklılıkların ölçülebilir bir etkisinin olup olmadığını tespit etmektir. Bir tüzel kişi şirketin uluslararası finansal raporlama standartlarına göre hesaplanan toplam vergi yükü iki ayrı parçadan oluşmaktadır; (i) cari vergi, (ii) ertelenmiş vergi. Ertelenmiş vergi hem bir yükümlülük, hem de bir varlık olma ihtimaline sahiptir ve bu niteliğine göre net karı olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Araştırma, ertelenmiş vergi yaratan en baskın unsurları belirlemeye, bu unsurların etkilerini ölçmeye ve bu unsurları ortaya çıkaran vergi otoriteleri ve muhasebe standartları komisyonları arasındaki yaklaşım farklarının belirlenmesine çalışmaktadır. Bulgular göstermektedir ki ertelenmiş vergi şirket karı üzerinde kayda değer bir etkiye sahiptir ve toplam vergi yükümlülüğünün önemli bir parçasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis has been written to explain and emphasize the differences between the Turkish Tax Laws and International Accounting Standards which cause the phenomenon called deferred tax. The purpose of the research is to identify individual reasons particularly influential in creating deferred tax through a thorough literature examination, then later using a sample drawn from Borsa Istanbul Sustainability Index to observe whether or not these differences have any tangible effect in the Turkish context. Total tax expense of an entity which is calculated in accordance with financial accounting standards is composed of two separate components; (i) current tax, (ii) deferred tax. Deferred tax is either a liability or an asset on the subjected entity's part which affects the total tax expense positively or negatively also which subsequently affect net profit. The research attempts to identify most prominent causes of deferred tax, observes the effect of it and also attempts to offer insight on the two contradicting approaches, i.e. lawmakers' and accounting standard boards' and tries to give an idea of the extent of the contradiction in Turkey on a fundamental level. The findings show that deferred tax has an impact on financial profit and is a significant part of total tax expense.