Şirket kuruluş, vergilendirme ve muhasebe işlemlerinin Türkiye ve Almanya'nın yasal düzenlemeleri açısından karşılaştırılması
Company establishment, taxation and accounting transactions in Turkey and Germany in terms of legal regulations
- Tez No: 703639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KABLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Küreselleşen Dünyada, uluslararası ticaretin sınır ötesine taşınması şirketler arası rekabetin uluslararası boyutlara ulaşmasına yol açmıştır. Bu gelişmeleri takiben; şirket kuruluşları, birleşmeleri uluslararası düzeyde gerçekleşmeye başlamış, mükellefler globalleşen dünyada vergisel avantaj ve teşviklerden yararlanmak adına farklı ülkelerde şirketler kurmaya yönelmiştir. Değişik ülkelerde ticaret yapmayı düşünen yatırımcıların bu ülkelerde karşılaşacakları vergi ve ticaret kanunlarınca belirlenmiş yükümlülükleri; ticaretin yapılması istenilen ülke yada ülkelere göre değişmekte, Bu durum mükellef (yatırımcı-tacir) adına olumlu yada olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sonuçları önceden görebilmeyi başaran mükellefler vergi avantajı elde edebileceği ülkelere yönelebilmekte, bu durum kurmayı planladıkları işletmelerinin karlılığını arttırabilmektedir. Ülkeler arasındaki uygulama farklılıklarını fırsata çevirebilen işletmeler, tam rekabetin yaşandığı dünya ekonomisinde rakiplerinin bir adım ötesine geçebilmektedir. Bu tez çalışmasının bilimsel olarak ortaya koymaya çalıştığı ana düşünce; mükelleflerin (diğer adıyla tacir-yatırımcı) ülkemiz dışında kurmayı plandıkları yeni işletmelerinin ulusal ve uluslararası vergi ve ticaret yasaları karşısındaki avantaj ve dezavantajlarının karşılaştırılarak, ortaya konulması, bu karşılaştırmasının sonucu olarak yurtdışında faaliyet göstermek isteyen yatırımcılara ışık tutmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde şirket kavramı, türleri, şirket yapıları incelenerek tanımlanmış olup, ikinci bölümde ise vergi kavramı, vergi tarihi, Türk Vergi sistemi arasında bağlantı kurulmuştur. Son bölümde ise Türkiye ve Almanya arasındaki kuruluş, işleyiş, muhasebesel uygulamalardaki farklılık, vergi avantajları ve benzeri yaklaşımlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, the move of international trade across the border has led to the international movement of inter-company competition. Following these developments; Corporate organizations have started to realize their mergers at the international level, and taxpayers have turned to corporate organizations in different countries in order to take advantage of tax advantages and incentives in the globalized world. The tax and trade laws that taxpayers who are considering trading in different countries will differentiate, resulting in positive and negative consequences on behalf of the taxpayer. Taxpayers who are able to see these results in advance can turn to countries where they can gain a tax advantage and increase the profitability of their businesses. Businesses that can turn application differences between countries into opportunities can go one step further than their competitors in the world economy where full competition is experienced. The main idea that this thesis study is trying to put forward scientifically is; comparative introduction of national and international tax and trade laws and keeping a light on overseas activities. In the first part of the study, the concept of the company, its types, the company structures were defined by examining and in the second part the connection between the concept of tax, the tax history, the Turkish Tax system was established. In the last section, the differences in establishment, functioning, accounting practices, tax advantages and similar approaches between Turkey and Germany were compared.