Maddi duran varlıkların mevcut uygulamaları ile TMS-16 maddi duran varlık standardı açısından karşılaştırılması
Tangible fixed assets within the context of the Turkish Tax Laws and the Turkish Accounting Standards 16 via the unified accounting system and an emprical analysis
- Tez No: 395237
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN GERSİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Küreselleşme birçok alanda olduğu gibi muhasebe alanında da önemli etkilere neden olmaktadır. Küreselleşmenin muhasebe üzerinde en önemli etkilerinden birisi de Uluslararası Muhasebe Standartları alanında yapılan çalışmalardır. Bu standartların en temel amacı, muhasebe uygulamalarındaki farklılıkları mümkün olduğu kadar azaltarak, standart bir uygulama oluşturmaktır. Ülkemizdeki muhasebe uygulamasının uluslararası muhasebe standartlarına uyumu amacıyla Türkiye Muhasebe Standartları yayınlanmaktadır. Bu çalışmanın konusu, işletmelerin bilançosunda önemli bir grup olan maddi duran varlıkların Tek Düzen Muhasebe Sistemi, Vergi Usul Kanunu ve TMS 16 açısından karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel açıklamalar yer almaktadır. İkinci bölümde Tek Düzen Muhasebe Sistemi ve Vergi Usul Kanunu kapsamında maddi duran varlıklar incelenmiştir. Üçüncü bölümde maddi duran varlıklar TMS 16 kapsamında değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde çalışmanın konusu bir işletme üzerinde uygulanmıştır. Beşinci bölümde konu ile ilgili genel değerlendirme yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Like in some other fields, the globalization causes significant effects in the field of accounting. Studies under the international accounting standards (IAS) are one of the effects of globalization on accounting, too. The major object of these standards is to form a standardized practice by minimising the differences in accounting practices. The“Turkish Accounting Standards”is published for declaring the consistency between the practice in Turkey and the IAS. The subject of this study is the conducted comparative analysis of tangible fixed assets-which stands as a crucial group in the balance sheets of corporations- in terms of the unified accounting system, the Turkish Tax Laws and the Turkish Accounting Standards 16 (TAS 16). This study is formed by 4 parts. The first part includes the general information about the subject. In the second part, the unified accounting system and the tangible fixed assets in the scope of the Turkish Tax Laws are examined. The third part includes an evaluation of tangible fixed assets within the context of TAS 16. The fourth part contains an emprical analysis of the topic on a corporation. In the fifth part, an overall assessment takes place