Qualities of effective EFL teachers at higher education level: Student and teacher perspectives
Yükseköğretimde etkili İngilizce öğretmeninin özellikleri: Öğretmen ve öğrencilerin bakış açılarından
  1. Tez No: 439149
  2. Yazar: ELİFCAN ATA KIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı devlet okulu hazırlık sınıfında İngilizce eğitimi görmekte olan 227 öğrenci ve öğretim dili İngilizce olan aynı üniversitenin hazırlık biriminde İngilizce dersleri vermekte olan 36 İngilizce öğretmeninin etkili İnglizce öğretmeninin özellikleri üzerine görüşlerini tanımlamaktır. Bu çalışma, ayrıca, öğrenci ve öğretmenlere göre İngilizce öğretmenlerinin etkinliğini etkileyen kişisel ve çevresel faktörleri de araştırmaktadır. Araştırma yöntemi olarak karma araştırma yöntemi tercih edilmiş ve vaka incelemesi yapılmıştır. Araştırma sonuçları“öğrencinin motivasyonunu arttırmak”ve“İngilizce'ye hakim olmak”özelliklerinin hem öğrenciler hem de öğretmenler tarafından önemli bulunduğunu göstermiştir. Ancak, bunun yanında“öğrencilere arkadaşça davranmak”ve“genel kültür bilgisine sahip olmak”gibi konularda öğretmen ve öğrenciler farklı görüşler belirtmişlerdir. Diğer yandan, araştırma“öğretmenliği sevme”,“kullanılabilir materyaller”ve“sınıf koşulları”gibi faktörlerin hem öğenciler hem de öğretmenler tarafından önemli görüldüğünü açığa çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to describe the qualities of effective English language teachers from the perspectives of 227 preparatory year students at a state university and 36 English language instructors who work in the same English medium university. The study further investigates the personal and contextual factors that might have an influence on the effectiveness of English language teachers from the viewpoints of the students and teachers. In order for the purposes of this study, mixed method case study design was chosen. Questionnaires consisting of both ranking and open-ended questions were conducted. The findings of the study revealed that although students and teachers agree on some effective English language teacher characteristics, such as“increasing student motivation”and“being highly knowledgeable in English language”, there are differences in certain areas such as“being friendly towards students”and“having general knowledge”. Moreover, the analysis of the influencing factors indicated that“enjoying teaching”,“availability of materials”, and“classroom conditions”are the most agreed upon factors on the effectiveness of English language teachers.