The role of Holodomor in the politics of nation building in Ukraine
Ukrayna'daki ulus inşası siyasetinde Holodomor'un yeri
- Tez No: 439148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezin amacı Holodomor'un (1932-1933 yıllarında meydana gelen Ukrayna kıtlığı) ulusal bilinç, ulusal kimlik ve ulusal hafızanın yeniden yaratılmasında etkilerinin incelenerek bu olayın Ukrayna'daki ulus inşası politikasındaki rolünü belirlemektir. Bu tezde Holodomor'un Ukrayna milli kimliğinin merkez ayaklarından biri haline gelmesinin anlaşılabilmesi için kıtlık yıllarının tarihi ortaya konulmuştur. Ayrıca ulusal kimliğin oluşumu ile geçmiş bağımsızlık deneyimi arasındaki ilişkiyi aydınlatmak için Ukrayna'nın tarihini de kısaca gözden geçirilmiştir. Son olarak politika yapıcılarının ulus inşası projelerindeki belirleyici rollerinden dolayı, Ukrayna devlet başkanlarının Holodomor yaklaşımları da bu tez içinde analiz edilmiştir. Bu çalışmada milliyetçilik teorilerinden etno-sembolist yaklaşımdan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to define the role of Holodomor, the Ukrainian famine of 1932-1933, in the politics of nation building in Ukraine. With this goal in mind I aim to examine the impact of Holodomor in (re)creating the national consciousness, identity and memory in the post-Soviet period. In order to better analyze why Holodomor became one of the central pillars of Ukrainian national identity, I will discuss the history of famine years. I also provide a brief history of Ukraine in order to highlight the relationship between the national identity formation and periods of independence in history. Since policy makers play a significant role in nation building projects, I analyze the attitude of Ukrainian presidents towards Holodomor. The ethno-symbolist approach is used in the analysis of the study in the thesis.