Role of motivation and cognitive engagement in science achievement
Motivasyon ve bilişsel katılımın fen başarısındaki rolü
  1. Tez No: 439153
  2. Yazar: HASAN BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Mevcut çalışma kesitsel bir araştırma olup öz-yeterlilik ve görev-değer gibi güdüsel inançların ve bilişsel katılımın yedinci sınıf öğrencilerinin fen başarısına olan katkısını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, devlet okullarında okuyan yedinci sınıf öğrencilerinden üç farklı veri toplama aracı (sırasıyla Kişisel Bilgiler Anketi (BCS), Güdülenme ve Bilişsel Katılım Anketi (MCES), Fen Başarı Testi (SAT)) vasıtasıyla veriler toplanmıştır. MCES anketi, öğrencilerin güdüsel inançlarını (öz-yeterlilik ve görev-değer) ve bilişsel katılım düzeylerini ölçmek amacıyla, Fen Öğrenme Envanteri (SLIPart A) ve Öğrenmede Güdüsel Stratejiler Anketinin (MSLQ) Türkçe versiyonundan derlenmiş maddelerden oluşmaktadır. Toplam 861 yedinci sınıf öğrencisi (398 kız, 456 erkek) çalışmaya katılmıştır. Katılımcılardan toplanan veriler, çoklu regresyon analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar güdüsel inançların (öz-yeterlilik ve görev-değer) pozitif ve anlamlı bir biçimde fen başarısının tahminine katkıda bulunduğunu göstermiştir. Öz-yeterlilik, fenbaşarısının tahminine en çok katkıda bulunan değişken olmuştur. Ayrıca, analiz sonuçları, bilişsel katılımın, fen başarısının tahminine anlamlı bir katkıda bulunmadığını ortaya koymuştur. Son olarak, öz-yeterlilik, görev-değer ve bilişsel katılım bağımsız değişkenleri arasındaki ikili ilişkiler incelenmiş ve sonuçlar bu değişkenler arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the contribution of the motivational beliefs (self-efficacy and task-value) and cognitive engagement to seventh grade students' science achievement. For the specified purpose, crosssectional correlational research design was used. The data were gathered from the seventh grade students of public middle schools by means of three data collection instruments namely, Background Characteristics Survey (BCS), Motivation and Cognitive Engagement Scale (MCES) and Science Achievement Test for 7th Grade (SAT). The MCES is a self-report instrument including the selected items from the Science Learning Inventory (SLI- Part A) and from Turkish Version of Motivated Strategies for Learning Questionnaire(MSLQ) in order to measure students' motivational beliefs (self-efficacy and task-value) and the level of their cognitive engagement. A total of 861 seventh grade students (398 girls and 456 boys) participated in the study. Multiple Linear Regression Analysis was used to analyze the data. Results revealed that motivational beliefs (i.e. self-efficacy and task value) positively and significantly contributed to the prediction of students' science achievement and the self-efficacy appeared as the best predictor of the science achievement. Cognitive engagement failed to significantly predict students' science achievement. Finally, bivariate relations among independent variables (selfefficacy, task-value and cognitive engagement) were examined through simple correlation analyses. The result indicated positive and significant correlations among self-efficacy, task-value and cognitive engagement variables.