Palestinian security perspective: A literary analysis
Filistin güvenlik algısı: Bir yazınsal analiz
  1. Tez No: 439154
  2. Yazar: BİRCE BEŞGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUBA ÜNLÜ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Eastern Linguistics and Literature, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, Filistin toplumsal kimliğinin Batı Şeria kökenli yazarların güvenlik algısını nasıl etkilediği sorusunu yapıt karşılaştırması aracılığıyla okuyucuya sunmaktadır. Suad Amiry'nin Sharon and My Mother in Law, Nothing to Lose but Your Life ve Raja Shehadeh'in Strangers in the House ve Palestinian Walks yapıtları, edebi yapıt analizi metodu kullanımıyla analiz için seçilmiştir. Tezin teorik tartışma bölümünde, İsrail'in toplumsal güvenlik ikilemi ve sosyal kimlik teorisi açıklanmaktadır. Bu bağlamda, Filistinlilerin tarihsel olarak kökleşmiş travma, deneyim ve kısıtlamaları İsrail'in toplumsal güvenlik ikileminin sonuçları olarak kabul edilmektedir. Buna ek olarak, bu kısıtlamalar, travmalar ve tekrar eden tarihsel deneyimler, Filistin toplumunun toplumsal kimlik faktörlerini oluşturmuştur. Sosyal kimlik teorisi kapsamında, bahsedilen kökleşmiş sosyal kimlik faktörleri; tarihsel deneyimler, İsraillileri ötekileştirme ve İsrailli asker ve polisleri zalim olarak benimseme olmak üzere üç kategoride toplanmıştır. Yapıtlar, Filistin toplumsal kimliğinin yazarların güvenlik algısı üzerindeki etkisini anlamak amacıyla bu üç kategoriye göre analiz edilmiştir. Yapıtlarda sosyal kimlik faktörlerinin örneklerle eşleştiği gözlemlenmiştir. Bu kapsamda, yazarların güvenlik algısının karşılaştırmalı analizi, Filistin toplumsal kimliğinin yazarların güvenlik algısına etkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to demonstrate how West Bank originated writers' security perspectives are affected by Palestinian societal identity. In doing so, Suad Amiry's Sharon and My Mother in Law and Nothing to Lose but Your Life and Raja Shehadeh's Strangers in the House and Palestinian Walks novels are analyzed by using literary texture analysis. Israel's societal security dilemma and social identity theories are used for theoretical explanations. It is claimed that due to the Israel's societal security dilemma, Palestinians have been struggling with historically rooted traumas and limitations such as environmental problems and economic hardships. These historically rooted traumas, experiences and limitations affect Palestinian societal identity since they are repeated for years and create social identity factors in Palestinian society. Social identity factors are categorized under three headings: Historical experiences, acceptance of Israelis as others and labelling Israeli soldier and police as cruel. The novels are analyzed in accordance with these factors to understand the impact of Palestinian societal identity on writers' security perspectives. The comparison of writers' security perspectives demonstrate that both Raja Shehadeh and Suad Amirys' security perspectives are affected by their societal identities since their novels include examples closely related to the chosen social identity factors.