First grade elementary school students' feelings and perceptions of school
İlkokul birinci sınıf öğrencilerinin okul algılarının ve okula ilişkin duygularının incelenmesi
  1. Tez No: 439165
  2. Yazar: SEHER ÇEVİKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin okul algılarını ve okula ilişkin duygularını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, sosyoekonomik açıdan farklı özelliklere sahip mahallelerde bulunan okullarda öğrenim gören öğrencilerin okulu nasıl algıladığı ve okula ilişkin duygularının neler olduğu araştırılmıştır. Ayrıca öğrencilerin güz ve bahar yarıyıllarında sahip olduğu okul algıları ve okula ilişkin düşüncelerinde bir farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Olgubilime dayalı bu nitel araştırma Ankara'da bulunan üç ilkokulda gerçekleştirilmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenen bu çalışmanın katılımcılarını ilkokul birinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. İki aşamada yürütülmüş olan çalışmanın verileri öğrencilerin çizimleri ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama sürecinde, birinci aşamada 133 öğrenci ikinci aşamada ise 118 öğrenci zihinlerindeki okul kavramına ilişkin resimler çizmişlerdir. Buna ek olarak birinci aşamada 52, ikinci aşamada da 30 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışılan olgunun derinlemesine anlaşılabilmesi için veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonuçları öğrencilerin okulu daha çok arkadaşlarıyla oynayabildikleri bir oyun alanı olarak algıladıklarını göstermiştir. Öğrencilerin aynı zamanda okulu arkadaş edinebilecekleri, sosyalleşebilecekleri ve öğretmenleri ve arkadaşları ile iyi ilişkiler kurabilecekleri sosyal bir ortam olarak algıladıkları da belirlenmiştir. Buna ek olarak, okulun güzel bir fiziksel ortam olarak algılandığı anlaşılmıştır. Bununla birlikte, az sayıda öğrencinin okulu bir öğrenme ortamı olarak algıladığı görülmüştür. Yine bazı öğrencilerin okula ilişkin olumsuz duyguları olduğu ve okulu kötü bir ortam olarak algıladıkları da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate first grade elementary school students' feelings and perceptions of school. In line with this purpose, how students attending schools located in different SES neighborhoods perceived the school and what their feelings about school were as well as whether there was a change in students' feelings and perceptions of school in fall and spring semesters were investigated. This qualitative phenomenological inquiry was carried out in three elementary schools in Ankara, Turkey. The participants selected through purposeful sampling were first grade students. Data of the study, which was conducted in two phases, was collected through students' drawings and semi-structured interviews. In data collection process, 133 students in the first phase and 118 students in the second phase drew pictures of the school concept in their mind. Moreover, semi-structured interviews were carried out with 52 students in the fall semester, and 30 students in the spring semester. The whole data was analyzed through content analysis to enable in-depth understanding of the phenomena studied. The results of the study indicated that students mainly perceived school as a playground where they could play with their friends. It was also found out that they perceived school as a social environment where they could make new friends and become socialized as well as have good relations with their teachers and peers. Moreover, it was concluded that they perceived school as a nice place and physical environment. However, it was found that school was perceived as a learning environment by a limited number of students. Also the results of the study showed that some of the students had negative feelings about school and perceived school as an unfriendly environment.