Risk involvement in emerging adulthood: The role of personal authority, intergenerational intimacy and family triangulation
Beliren yetişkinlikte risk alma davranışları: Kişisel otorite, kuşaklarası yakınlık ve aile üçgenleşmesinin rolü
- Tez No: 439164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı, cinsiyet, yaş, akademik ortalama, kardeş sayısı, anne-baba eğitim düzeyi gibi demografik değişkenler kontrol edildikten sonra kişisel otorite, kuşaklararası yakınlık ve aile üçgenleşmesi değişkenlerinin beliren yetişkinlikte risk alma davranışlarını ne ölçüde yordadığını incelemektir. Katılımcılar ağırlıklı olarak Ankara'da bulunan iki devlet üniversitesinden, 18-26 yaşları arasındaki beliren yetişkinlerden oluşmaktadır. Kolayda örnekleme yöntemi kullanılan çalışmada örneklem 535 katılımcıdan (429 kadın, 106 erkek) oluşmuştur. Risk Alma Davranışını Gösterme Sıklığı Ölçeği, Aile Sisteminde Kişisel Otorite Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Aile Sisteminde Kişisel Otorite Ölçeği, araştırmacı tarafından Türkçe'ye uyarlanmıştır. Değişkenlerin beliren yetişkinlikte düşük ve yüksek düzey risk alma davranışlarını ne ölçüde yordadığını inceleyebilmek için toplanan veriye iki farklı aşamalı çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular, demografik değişkenlerin, köken aileye ilişkin değişkenlere göre beliren yetişkinlikte risk alma davranışlarını daha anlamlı düzeyde yordadığını göstermiştir. Bulgular, düşük akademik başarıya sahip, babasıyla mesafeli bir yakınlığı olan, bir ya da hiç kardeşi olmayan, kişisel otorite düzeyi yüksek ve daha genç erkeklerin daha fazla düşük düzey risk alma davranışları sergilediğini göstermiştir. Ayrıca, bulgular, babası orta okul ya da lise mezunu olan, kişisel otorite düzeyi yüksek ve yaşça daha büyük erkeklerin daha fazla yüksek düzey risk alma davranışları sergilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the role of intergenerational mother and father intimacy, triangulation and personal authority in predicting emerging adult risk-taking behaviors after controlling for gender, age, GPA, number of siblings, father and mother educational levels .. Participants were between the ages of 18-26, and mainly from two universities in Ankara. Convenience sampling method was used and sample composed of 535 participants (429 female, 106 male). Modified Risk Involvement and Perception Scale (M-RIPS), Personal Authority in Family System (PAFSQ-VC) and a demographic data form which was developed by the researcher were used to collect data. The PAFSQ-VC was adapted into Turkish by the researcher. Two separate multiple hierarchical regression analyses were conducted to evaluate the low and high risk-taking behaviors of emerging adults. Results of the study indicated that demographic variables were more significant variables than family-of-origin variables to predict risk-taking behaviors in emerging adulthood. The results indicated that younger males with low academic achievement, with one or no sibling had high level of personal authority and low level of father intimacy were more likely to involve in low risk taking behaviors. Furthermore, findings revealed that older males whose fathers graduated from secondary and/or high school and had high level of personal authority were more likely to involve in high risk taking behaviors.