Construction of security cultures: A content analysis of the representations of video-surveillance in urban space in Turkish print media
Güvenlik kültürlerinin inşaası: Kentsel mekanda kameralı gözetimin Türk yazılı basınında temsiline dair bir içerik analizi
- Tez No: 439171
- Danışmanlar: DR. BARIŞ MÜCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez, yazılı basında sunulan MOBESE temsillerine dair bir araştırma sunmaktadır. Bu MOBESE temsilleri iki anlamda değerlendirilmiştir; bu temsiller hangi amaçlara hizmet etmektedir ve MOBESE gözetimi, güvenlik kültürlerini daha iyi açıklamak noktasında nerede durmaktadır. Yazılı basın kapsamında yürütülen bu çalışmada, 2008-2015 yıllarında basılan MOBESE ile ilişkili haberler dört ayrı gazeteden elde edilmiştir. Yazılı basındaki MOBESE temsillerinde hakim temaların belirlenmesi için içerik analizi metotu kullanılmıştır. Bu analize göre üç ana tema ortaya çıkmıştır; panoptisism ve polis, suçun kontrolü ve korku, ve özelin ihlalleri.Bu tez, Türkiye kapsamında güvenlik kültürlerinin üretiminde MOBESE gözetiminin bu üç tema üzerinden edindiği yere dair dair çıkarımlar ile sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides an examination of the representations of MOBESE revealed in the print media. MOBESE portrayal is evaluated from an evaluative perspective seeking to know to what end do these representations given in the print media serve; furthermore; to amplify where MOBESE surveillance stand in the process of constructing security cultures. This research is conducted in terms of print media articles downsized to MOBESE-related items in four selected newspaper articles published between the years of 2008-2015. A content analysis was used in order to determine predominant themes in representations of MOBESE in the print media. Based on this analysis, this study offers major three themes; panopticism and police, crime control and fear, and, infringements of privacy. It is concluded that MOBESE installation and its expansion is advocated in the print media with these three themes in order to provide an increase in social control which constructs security cultures through video-surveillance.