Development and validation of a dimension-based assessment center: Influence of likability and impression management on ratings
Boyut temelli bir değerlendirme merkezi geliştirilmesi ve geçerlik çalışması: Sempatiklik ve izlenim yönetiminin değerlendirmeler üzerindeki etkisi
- Tez No: 439172
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE CANAN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma iki farklı amaç taşımaktadır. İlk olarak, ağırlıklı olarak otomotiv sanayinde faaliyet göstermekte olan bir holding bünyesinde, yüksek liderlik potansiyeli taşıyan çalışanları tespit edebilmek amacıyla, boyut temelli bir değerlendirme merkezi (DM) geliştirmek ve geçerlik çalışmasını yapmak hedeflenmiştir. İkinci olarak ise, adayların izlenim yönetimi (İY) kullanımı ve sempatikliklerinin, DM puanları (genel boyut puanları ve genel değerlendirme puanları (GDP)) üzerindeki etkisini incelemek hedeflenmiştir. Bu İY ve sempatiklik değişkenlerin DM puanları üzerinde pozitif ve anlamlı etkilerinin olması beklenmiştir. Çalışmada farklı seviye ve departmanlardan beyaz yaka çalışanlardan oluşan bir örneklem (N = 65) kullanılmıştır. DM, beş egzersizden (lidersiz grup tartışması, grup broşür hazırlama, rol canlandırma, bireysel sunum ve bekleyen işler) oluşmakta ve sekiz ayrı boyutu (liderlik, işbirliğine yatkınlık, iletişim (ifade), iletişim (dinleme), tertip/düzenlilik ve dikkat, araştırmacılık, çatışma yönetimi ve planlama ve organizasyon) değerlendirmeyi hedeflemektedir. DM'nin uyuşum ve uzaksak geçerlikleri, çoklu özellik-çoklu yöntem matrisi yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Sonuçlar DM'nin yapısal geçerliği için kısmi destek sağlamıştır. Ayrıca, İY kullanımı herhangi bir DM puanıyla anlamlı ilişki göstermezken, sempatikliğin ilişkisel boyutlarla (liderlik, işbirliğine yatkınlık, iletişim (ifade), iletişim (dinleme) ve çatışma yönetimi) ve GDP'yle yüksek miktarda ilişkili olduğu gözlenmiştir. Bulgular sempatikliğin ilişkisel yetkinliklerde bir değerlendirici yanlılığı olarak rol oynayabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is twofold: first, to develop and examine the validity of a dimension-based assessment center (AC) in order to identify individuals who have high leadership potential within an organization mainly operating in the automotive industry; second, to unfold the influences of likability and impression management (IM) use of candidates on AC ratings (i.e., overall dimension ratings and overall assessment ratings (OARs)). It was expected that these variables would have positive and significant associations with AC ratings. The study employed a sample of white-collar, mostly professional employees (N = 65), from different departments of the organization. The AC comprised of five exercises (i.e., leaderless group discussion, make-a-brochure, role-play, oral presentation and in-basket) and aimed to assess eight different dimensions (i.e., leading, cooperativeness/awareness of others, oral communication, active listening, orderliness/attention, inquisitiveness, conflict management, and planning and organization). Convergent and divergent validity of the AC was analyzed through multitrait-multimethod matrix approach. The results provided partial support for the construct validity of the AC. Furthermore, while IM use was not significantly related to any of the AC ratings, likability was a strong correlate of ratings on relational dimensions (i.e., leading, cooperativeness/awareness of others, oral communication, active listening and conflict management) and OARs. The findings indicated that likability might play a role as a rater bias in the assessment of relational competencies.