Impact of government entrepreneurship supports on women's empowerment: The case of women in Ankara
Devletin girişimcilik desteklerinin kadının güçlenmesindeki etkisi: Ankara'daki kadınların durumu
- Tez No: 439173
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE İDİL AYBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tüm gelişmekte olan ülkelerde cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlenmesi kalkınma sürecinde öneli bir yet tutmaktadır. Kadınların sosyal yaşamda haklara ve fırsatlara ya da olanaklara katılımında eşitsizlikle karşılaşmaları nedeniyle güçlenme kavramının anlaşılmasında cinsiyete duyarlı analizlerin geliştirilmesi önem kazanmıştır. Bu noktada, girşimcilik önemli hale gelmektedir. Girişimcilik sadece ekonomik bağımsızlığın kazanılmasında değil hayat deneyimi kazanılmasını ve ailede daha iyi pazarlık yapma pozisyonu ile yüksek düzeyde saygı görebilme imkanlarını sağlayan bir çözüm yoludur. Bu çalışma, öncelikle Türkiye'de devlet tarafından sağlanan girişimcilik desteklerinin kadının güçlenmesinde etkili olup olmadığı sorusuna cevap aramaktadır. Çalışma, Toplumsal Cinsiyet ve Kalkınma yaklaşımı ile ele alınmış olup kadınların sosyal güçlenmesine odaklanmaktadır. İşbölümünde toplumsal cinsiyet ayrımı, iş türleri, kontrole erişim ve kaynakların yönetimi, pratik ve startejik ihtiyaçlar ile katılım düzeyi analitik değerlendirme aracı olarak kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında Ankara'da KOSGEB girişimcilik destek programından yararlanan 18 kadın ile kuruluşun temsilcileri ile mülakat yapılmıştır. Çalişmadan çıkan sonuçlar,KOSGEB Girişimcilik destek programının kadınların güçlenmesi üzerinde iki yönlü etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Buna göre; söz konusu destek programı daha once çalışma hayatına dahil olmamış kadınlar üzerinde güçlenme anlamında olumlu katkı sağlamış ancak uzun süreden beri çalışma hayatı içerisinde bulunan kadınlar için ise girişimcilik destek programı iş değişikliği yaratmak dışında güçlenme anlamında bir etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Gender equality and women's empowerment constitute one of the central issues in the process of development of all developing countries around the world. Owing to the unequal participation of women in the rights and opportunities in all spheres of social life, it becomes important to adopt a gendersensitive analysis for understanding empowerment. At this point, entrepreneurship gains importance. It is not only a solution for financial independence but also a key factor about real world experience and higher regard within the family which gives women a better bargaining position and higher security. This study is primarily concerned with answering the question of whether or not government'swomen entrepreneurship support increases women's empowerment in Turkey. It is done with a Gender and Development perspective, focusing on the priority of women's social empowerment. Gender division of labour, types of work, access to control and control over resources, practical and strategic interests, levels of participation used as an analytical tool. In this study interviews conducted with 18 women in Ankara who are beneficiaries of the KOSGEB support programme, as well asinterviews held with representatives of the organization The conclusions drawn from this study is that KOSGEB Entrepreneurship Support Program has two way effects on women's empowerment. Support program has positive effects on women who have not previous work experience. However, for other women who have been working for a long time, support program does not express a sense on their empowerment.