Rational choice theory: İts merits and limits in explaining and predicting cultural behavior
Rasyonel tercih teorisi: Kültürel davranışı açıklama ve öngörmede avantajları ve sınırlılıkları
  1. Tez No: 439188
  2. Yazar: YURDAGÜL ADANALI KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu tezin temel amacı, araçsal rasyonalitenin hayatın tüm alanlarında insan davranışını başarılı bir şekilde açıklayıp açıklayamadığını ve öngörüp göremediği araştırmaktır. Rasyonel Tercih Teorisi ve Kamu Tercihi Teorisini bu çalışmanın temel konusu olarak belirledim; çünkü bu teoriler felsefe ve sosyal bilimlerde, özellikle de ekonomi ve politik bilimde araçsal rasyonalitenin en iyi modelleri olarak kabul edilmektedir. Avantajlarının yanı sıra sınırlarını belirleyebilmek için Rasyonel Tercih Teorisi ve Kamu Tercihi Teorisini kültür ve kimlik problemlerine uyguladım; çünkü bu problemler genel olarak rasyonalite alanın dışında kabul edilmekte ve insan davranışının en karmaşık formlarını temsil ettiği düşünülmektedir. Rasyonalite ölçütlerine tabi olduğunu düşündüğüm kültür ve kimlik alanına ait davranışların açıklanmasında ve öngörülmesinde Rasyonel Tercih Teorisi ve Kamu Tercihi Teorisinin göreceli bir başarı elde ettiği ileri sürülebilir. Ancak teorilerin bu başarısı, insan zihninin kognitif kapasitesi hakkında gerçekçi olmayan varsayımları, tercihlerin içeriğini göz ardı etmeleri, karar alma sürecinde duyguların rolünü dışarda bırakmaları, tecrübi açıdan genelleştirilememeleri, kolektif yapıları bireysel kararlara indirgemeleri gibi pek çok nedenden dolayı sınırlıdır. Bu eleştirilere rağmen, araçsal rasyonalite insan kararları ve davranışlarının incelenmesinde ve açıklanmasında hala felsefi bir değer taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this dissertation is to examine whether instrumental rationality can predict and explain successfully human behavior in all walks of life. I have chosen Rational Choice Theory and Public Choice Theory as the focus of my investigation, since they are considered as the best models of instrumental rationality in philosophy and social sciences, and in particular in economics and politics. To see their merits and to determine their limits, I have applied Rational Choice Theory and Public Choice Theory to the problems of culture and identity, since they are generally regarded beyond the scope of rationality and are believed to represent the most complicated forms of human behavior. I have argued that culture and identity can be subjected to the criteria of rationality and that Rational Choice Theory and Public Choice Theory have relative success in explaining and predicting the complexity and subtlety of cultural behaviors. Their success, however, is limited, since they make unrealistic assumptions about human cognitive capacity, they disregard the content of preferences, they dismiss the role of emotions in decision making, they are empirically ungeneralizable, they reduce collective structures to individual decisions, among other shortcomings. Despite these criticisms, instrumental rationality still retains its philosophical value in investigating and explaining human decisions and acts.