A multilevel analysis of home and classroom literacy environments in relation to preschoolers' early literacy development
Okul öncesi dönem erken okuryazarlık becerilerinin eviçi ve sınıf okuryazarlık ortamları ile olan ilişkinin çok düzeyli analizi
  1. Tez No: 439198
  2. Yazar: DİLEK ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. FEYZA ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi dönem çocuklarının ev ve sınıf içi okuryazarlık ortamlarının incelenmesi ve bu iki ortamın alıcı ve ifade edici kelime bilgisi, ses farkındalığı ve yazı kavramları beceri gelişimleri ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara'da bulunan beş özel okulda öğrenim gören 168 çocuk ve aileleri oluşturmaktır. Çalışma verileri 2014-2015 eğitim öğretim yılının güz ve bahar dönemi olmak üzere iki aşamada toplanmıştır. Çalışma sonuçları çocukların ev-içi okuryazarlık ortamlarının yazı ile ilgili deneyimlerine göre sözel dil becerilerinin daha zengin olduğunu göstermektedir. Sınıf içi okuryazarlık ortamları da ev ortamları ile benzer bir şekilde sözel dil becerilerine ilişkin maddelerin daha yüksek ortalamalara sahip olduğu görülmektedir. Bununla birlikte, çalışma kapsamında veri toplanan okul öncesi sınıflarda kitap köşesi ve çevresel yazılıma yer verme konularında problemler tespit edilmiştir. Çoklu regresyon analizi sonuçları ev-içi okuryazarlık ortamının ve anne eğitim düzeyinin, okul öncesi dönem çocuklarının güz dönemi erken okuryazarlık becerilerinin istatistiksel olarak anlamlı yordayıcıları olduğunu göstermektedir. Çocuk ve sınıf düzeyindeki veriler çok düzeyli modelleme (MLM) analizi kullanılarak incelenmiştir. Çok düzeyli modelleme analizi sonuçları anne eğitim düzeyi, ev-içi okuryazarlık ortamı, güz dönemi erken okuryazarlık becerileri ve sınıf-içi okuryazarlık ortamının erken okuryazarlık becerileri gelişimi ile ilişkilidir. Sadece bahar dönemi yazı kavramları ile ev-içi okuryazarlık ortamı arasında bir ilişkiye rastlanmamıştır. Bu çalışmada, Türkiye okuma kültürü bağlamında ev-içi okuryazarlık ortamını değerlendirilmiştir. Ayrıca, okul öncesi eğitim programı kapsamında sınıf içi okuryazarlık ortamı incelenmiştir. Son olarak, ev ve sınıf ortamında sunulan okuryazarlık ortamının çocukların erken okuryazarlık becerileri gelişimi açısından önemi ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the characteristics of the preschool children's home and classroom literacy environments and to search for relationships between receptive and expressive vocabulary, phonological awareness and concepts about print development. The participants of study were 168 parents and their children attending five private preschools in Ankara. The twowave data of the study was collected during the fall and spring semester of the 2014- 2015 academic year. The findings of the study revealed that children have more oral language related home experiences than print related experiences. Similarly, children's classroom environment related to oral language sources had the highest average scores. In addition, print related resources, experiences and book corners of the classrooms had some limitations. The results of the Multiple Regression Analyses showed that children's home literacy environment and their mothers' education level were significant predictors for all the fall semester early literacy scores. Multilevel Linear Modeling was used to analyze the two level of data set. The results revealed that children's spring semester early literacy scores were significantly associated with their initial early literacy scores, mother's education level and the classroom literacy environment. However, home literacy environment was not significantly related to only spring semester concepts about print scores. In the present study, the children's home literacy environment was evaluated in the context of Turkish scholarly culture. The classroom literacy environments were also examined within the scope of early childhood education program. The results of this study revealed that both home and classroom literacy environment have contribution to children's early literacy development.