Object relations, perceived parental rearing styles, and defense mechanisms in relation to personality traits and symptoms of personality disorders
Nesne ilişkileri, algılanan anne-baba tutumları ve savunma mekanizmalarının kişilik özellikleri ve semptomatik düzeyde kişilik bozukluklarıyla ilişkisi
  1. Tez No: 439196
  2. Yazar: İNCİLA GÜROL IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmanın amacı, nesne ilişkileri (yabancılaşma, güvensiz bağlanma, benmerkezcilik ve sosyal yetersizlik), savunma mekanizmaları (ilkel, nevrotik ve gelişmiş) ve kişilik örüntüleri (semptomları ve özellikleri) arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Buna ek olarak, mevcut çalışma, algılanan anne-baba tutumlarının (aşırı korumacılık, reddedicilik ve duygusal sıcaklık) kullanılan savunma mekanizmalarında ve kişilik örüntülerinin gelişimindeki rollerini de araştırmaktadır. Çalışmaya, yaşları 18 ile 67 (O = 28.10; SS = 8,94) arasında değişen 823 (557 kadın, 274 erkek ve 2 rapor edilmemiş) kişi katılmıştır. Çalışma kapsamında katılımcılara Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği, Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Envanteri, Savunma Biçimleri Ölçeği, Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri L ve K Alt-ölçekleri, Kişilik İnanç Ölçeği ve Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın değişkenleri arasındaki anlamlı ilişkileri belirleyebilmek amacıyla iki set hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları hem nesne ilişkileri hem de algılanan anne-baba tutumları temelli iki farklı model bazında değerlendirilmiş ve hipotezleri destekler nitelikte bulunmuştur. Buna ek olarak, savunma mekanizmalarının nesne ilişkileri ve kişilik örüntüleri arasındaki aracı değişken olduğu, model testi yapılarak bulunmuştur. Son olarak, çalışmanın sonuçları, klinik alana katkıları ve kısıtlılıkları güncel literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to examine the relations among object relations (i.e., alienation, insecure attachment, egocentricity, & social incompetence), defense styles (immature, neurotic, & mature), and personality patterns (i.e., symptomatology & trait). Additionally, the role of perceived parental rearing styles (i.e., overprotection, rejection, & emotional warm) on defense use and developing personality patterns was also investigated. Sample size of the current study was 823 (557 females, 264 males, & 2 not reported) whose age ranged between 18 and 67 (M = 28.10, SD = 8.94). The data were collected through a questionnaire package including Informed Consent, Demographic Information Form, Egna Minnen Betraffande Uppfostran – My Memories of Upbringing, Bell Object Relations and Reality Testing Inventory, Defense Style Questionnaire, Minnesota Multiphasic Personality Inventory L and K Subscales, Personality Belief Questionnaire, and Basic Personality Traits Inventory. In order to examine the significant associates of personality patterns two sets of hierarchical regression analyses were conducted. Furthermore, two path analyses were run to test the mediating effect of defense styles between object relations and personality patterns. Results of the study support hypotheses in which variables of object relations and defense styles are associated with personality patterns. Besides object relations, perceived parental rearing styles were also found as related factor of defense styles and personality patterns. Moreover, the mediation effects of defense styles between object relations and personality patterns were found via path analyses. Lastly, results, clinical implications, and limitations of the current study were discussed depending on the current literature.