Science teachers as esd educators: An outdoor esd model for developing systems thinking skills
Sürdürülebilirlik için eğitim eğitmeni olarak fen bilgisi öğretmenleri: Sistemsel düşünme becerilerini geliştirmek için açık alanda sürdürülebilirlik için eğitim modeli
- Tez No: 439199
- Danışmanlar: PROF. DR. GAYE TEKSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 412
Özet
Bu çalışmanın temel amacı fen bilgisi öğretmenlerinin sürdürülebilirlik için eğitim (SiE) eğitmeni olabilmeleri için uygun eğitim modelini ve etkisini nitel bir araştırma yöntemiyle araştırmaktır. Bu çalışma beş aşamadan oluşmaktadır. Bunlar, fark analizi, sistemsel düşünce becerilerinin ölçülmesi için ölçeklerin geliştirilmesi, açık alanda SiE dersinin tasarlanması, pilot çalışma ve ana çalışmadır. İlk olarak fark analizi yöntemi ile sistemsel düşünme becerisinin fen bilgisi öğretmenlerinin SiE eğitmeni olabilmeleri için gerekli olduğu belirlenmiştir. İkinci aşamada fen eğitimi ve SiE alanında on iki sistemsel düşünme becerileri tanımlanmış ve bu becerilerin ölçülmesi amacı ile nitel ölçme araçları geliştirilmiştir. Üçüncü aşamada ise fen bilgisi aday öğretmenlerinin sistemsel düşünme becerilerinin geliştirilmesi amacı ile açık alanda SiE dersi tasarlanmıştır. Çalışmanın pilot denemesinin yapıldığı dördüncü aşamada daha önce geliştirilen ölçme araçları test edilmiş ve fen bilgisi öğretmenlerinin mevcut sistemsel düşünme becerileri belirlenmiş ve açık alanda SiE dersinin pilot uygulaması gerçekleştirilmiştir. Son olarak, ana çalışma sekiz fen bilgisi öğretmen adayının sistemsel düşünme becerilerini açık alanda SiE dersiyle geliştirmek amacıyla uygulanmıştır. Sonuçlar fen bilgisi öğretmen adaylarının sistemsel düşünme becerilerinin açık alanda SiE dersiyle geliştirilebileceğini göstermiştir. Buna ek olarak, sistemsel düşünme becerilerinin gelişiminin bireysel farklılıklara ve beceriler arasında karmaşık ilişkilere de bağlı olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma sürdürülebilir bir gelecek için aday fen bilgisi öğretmenlerinin eğitilmesinde açık alanda SiE modelini önermektedir. Bu sayede çalışmanın hem fen eğitimi hem de SiE alan yazınına önemli katkılar sunması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to explore how science teachers could become Education for Sustainable Development (ESD) educators. The study was conducted in five stages which are: gap analysis, developing systems thinking skills measurement tools, designing an outdoor ESD course, conducting a pilot study, and conducting the main study. Through gap analysis, systems thinking was found out to be a required competence for science teachers to become ESD educators. In the second stage, twelve systems thinking skills were determined and a series of qualitative data collection tools were developed and adapted. The third stage included designing an outdoor ESD course to develop the pre-determined systems thinking skills of pre-service science teachers. The pilot study in the fourth stage was carried out for the purposes of assessing the validity and the reliability of the tools, measuring the current state of systems thinking skills of the pre-service science teachers, and piloting the outdoor ESD course. In the final stage, the main study was conducted to develop systems thinking skills of eight pre-service science teachers through the outdoor ESD course. The results revealed that outdoor ESD course holds an important potential to develop systems thinking skills of pre-service science teachers. Development of the skills were found to be dependent on the individual differences and complexity among the skills. In conclusion, this study aims to make unique contributions to both science education and ESD literature by offering an outdoor ESD model to educate pre-service science teachers for a sustainable future.