Energy politics of Ukraine: Domestic and international dimensions
Ukrayna'nın enerji politikası: Ulusal ve uluslararası boyutları
- Tez No: 439204
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu doktora tezi Ukrayna'nın enerji politikalarının ulusal ve uluslararası boyutlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tez, hem Ukrayna'nın ulusal düzeydeki gelismelerini, hem de Avrupa Birliği ve Rusya Federasyonu ile olan enerji işbirliğini ele almaktadır. Bu tezin ana araştırma problemi, Putnam'ın 'İki-seviye Oyun Yaklaşımı' bağlamında Ukrayna enerji politikasındaki ulusal ve uluslararası faktörler arasındaki nedensel bağlantıları açığa çıkarmak ve arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Tez aynı zamanda Ukrayna'ya Rusya'nın çıkarlarını taşıyan oligark grupların bu ülkedeki rolünü de ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu tez yedi ana bölümden oluşmaktadır. Girişten sonraki ikinci bölümde uluslararası ilişkilerin ana akım teorileri ve Putnam'ın iki-seviyeli analitik yaklaşımı açıklanarak tezin teorik çerçevesi geliştirilmektedir. Üçüncü bölüm, 1991-2010 yılları arasındaki dönemde Ukrayna'nın enerji politikasının dinamikleri üzerinde durmaktadır. Dördüncü ve beşinci bölümler, Viktor Yuşçenko ve Viktor Yanukoviç başkanlığı yönetimindeki enerji politikalarını açıklamaktadır. Altıncı bölümde ise Euro-Maidan olaylarından sonra enerji politikasında meydana gelen değişimler analiz edilmektedir. Yedinci bölümde, bir vaka çalışması olarak Belarus ile Ukrayna'nın enerji politikası çerçevesinde karşılaştırmalı analizi yapılırken, sonuç bölümü ise tezin ana bulgularını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This PhD thesis aims to analyze domestic and international dimensions of Ukraine's energy politics. The thesis focuses both on the developments at domestic level as well as Ukraine's energy cooperation with the European Union and the Russian Federation. The main research problem of this dissertation is to determine the causal links between domestic and international factors as well as their impacts on the energy politics of on energy politics of Ukraine under Putnam's two-level game approach. The thesis also aims to clarify the role of the oligarchic groups, who represent Russian interests in Ukraine. This thesis comprises seven main chapters. After the introduction, the second chapter develops the theoretical framework of the thesis by discussing the explanatory powers of IR theories and Putnam's two-level analytical approach. The third chapter focuses on the dynamics of Ukraine's energy policy during the period between 1991-2010. The fourth and fifth chapter discusses energy policy under the presidencies of Viktor Yushchenko and Viktor Yanukovych. The sixth chapter analyses the shift in energy politics after Euro-Maidan events. The seventh chapter presents comparative analysis the Ukranian case with the Belarusian one. The concluding chapter discusses the main findings of this thesis.