A historical sociology approach to İranian nationalism (1921-1979): An İR perspective
İran milliyetçiliğine tarihsel sosyolojik bir yaklaşım (1921-1979): Bir uluslararası ilişkiler perspektifi
  1. Tez No: 439202
  2. Yazar: ZELAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ERGUN ÖZBOLAT, PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmanın amacı 1921-1979 yılları arasında İran Devleti tarafından inşa edilen İran milliyetçiliği söylemini tahlil etmektir. Tarihsel Sosyoloji ve modernist milliyetçilik teorilerinin kesişim noktasına dayanarak kavramsal çerçevesini oluşturan bu çalışma İran milliyetçiliğinin uluslararası alanla bağlantılarını ortaya çıkarmaktadır. Çalışma, İran milliyetçiliğinin yaratılması sürecinin modern devletle, modern devletin ise uluslararası alanla direk bir ilişki içinde olduğunu savunmakta ve bu doğrultuda bu İranlı olmak/İranlılık/Iraniyat kavramlarına devlet tarafından yüklenen anlamı anlamak için iç ve dış arasındaki etkileşime ve ikisi arasındaki kurucu ilişkiye bakılması gerektiğini söylemektedir. Ayrıca bu analizde tarihselleştirme ve çoklu nedenselliğin önemi de vurgulanmaktadır. Çalışma iç ve dış arasındaki etkileşim nedeniyle oluşan değişen dinamiklerin İran milliyetçiliğine yüklenen anlamı nasıl değiştirdiğini göstermektedir. Rıza Şah dönemindeki Batı-benzeri kimliğin yükselişi, Avrupa'da yükselen faşizm bağlamında icat edilen ırksal üstünlük tezi, sömürge karşıtı hareketin dünyayı etkisi altına alması ve bunun Musaddık milliyetçiliği üzerindeki etkisi, Soğuk Savaş ve Muhammed Rıza Şah'ın“Ne Doğu, Ne Batı”söylemi iç-dış ilişkisi ekseninde analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the discourse of Iranian nationalism constructed by the Iranian state between 1921 and 1979. This study unravels the international connections of Iranian nationalism following a framework that sits at the intersection of Historical Sociology, Historical Sociology in International Relations and modernist approaches to nationalism. It argues that the creation and development of the definition of Iranian nationalism is interconnected with the modern state which is itself bound up with the international. In order to understand the nature of the meaning attached to being Iranian/Iranianness/Iraniyat on the part of the state we should look into the specifics of international-domestic interaction, historicise that process and search for multiple causes rather than one single cause. This study shows how the Iranian nationalism has been subject to change alongside the changing dynamics born out of specific interaction between the domestic and international. The elevation of Western-like identity at the beginning of the Reza Shah period, the invention of supposedly racial superiority in the context of rising fascism in Europe, the anti-colonial movement swept through the world and its heavy impact on blossoming of Mussaddeq's non-aligned nationalism, the Cold War and“Neither East Nor West”discourse of Muhammed Reza Shah, all of these turns of Iranian nationalism reflect the importance of incorporating the realm of international to the domestic historiography.