Mastering the chaos by asserting agency: Randomness salience and its effects for different models of agency
Özneliği kurarak kaosun üstesinden gelmek: Rastgelelik belirginliğinin farklı öznelik biçimleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 439205
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ SÜMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, rastgelelik belirginliğinin önemsizlik hissini arttıracağı ve bunun sonucunda özerk öznelerin özerkliklerini, ilişkisel öznelerin ise ilişkiselliklerini ön plana çıkararak özneliklerini yeniden kurmak isteyecekleri varsayılmıştır. Bölüm 1'de, insanların örüntü tespit etmeye uygun şekilde evrildiği ve bu örüntülerin varoluşsal kaygıyı kontrol etme işlevine sahip olduğu savlandıktan sonra, rastgelelik belirginliğinin bazı olumsuz sonuçlarından bahsedilmiştir. Sonrasında, bu olumsuz deneyimin sebebinin, rastgeleliğin öznelik hissini azaltması olduğu iddia edilmiştir. Bölüm 2'de özerk ve ilişkisel özneliğin özelliklerinden bahsedilmiş, özerk ve ilişkisel öznelerin rastgelelik belirginliği sonrasında özneliklerini farklı yollardan yeniden kuracakları varsayılmıştır. Bölüm 3'te gerçekleştirilen korelasyonal çalışma, özerk özneliğin bireysel kontrol isteği ve sosyal olarak ayrıştırıcı duygularla; ilişkisel özneliğin ise ahenk sağlama isteği ve sosyal olarak bütünleştirici duygularla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bölüm 4'te, Çalışma 2, 3 ve 4'teki deneylerde, hem benlik kurgusu hem de rastgelelik manipüle edilmiştir. Çalışma 2 ve 3'ün ortaya koyduğu sonuçlar hipotezlerle uyumlu olmamakla birlikte, Çalışma 4'ün sonuçları önemsizlik hissi hipotezini desteklemiştir. Çalışma 5 de bu sonucu tekrarlamış ve ilgili hipotezin desteklendiği tespit edilmiştir. Bölüm 5'te, benlik kurgusu genel kişilik özelliği olarak ölçülmüş, sonrasında da rastgelelik manipüle edilmiştir. Çalışma 6'daki sonuçlar özneliğin yeniden kurulması hipotezini desteklememiş, ancak Çalışma 7 ve 8 bu hipotezi destekler nitelikte bazı bulguları sağlamıştır. Çalışma 9'da, örtülü olarak rastgelelik hissini arttıran kontrol yoksunluğu manipüle edilmiş; rastgelelik belirginliği sonrasında özerk öznelerin, kontrol sahibi bir tanrıya inanç şeklinde vücut bulan dışsal kontrol odaklarıyla aralarına daha fazla mesafe koyarak özerkliklerini ön plana çıkardıkları bulunmuştur. Bölüm 6'da, çalışmaların bulguları, bu bulguların sağladığı pratik çıkarımlar ve çalışmaların olası kısıtları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current research, it was hypothesized that (1) the sense randomness would make people feel insignificant objects rather than active agents; and (2) independent agents would assert their independence and interdependent agents assert their interdependence after randomness salience in order to reestablish their sense of agency. In Chapter 1, after illustrating that people are evolved as pattern detectors and they also need nonrandomness in order to mitigate existential anxiety, I demonstrated some of the negative effects aroused by randomness salience. I argued that these negative effects were caused by the randomness' effect of undermining sense of agency. In Chapter 2, I hypothesized that independent and interdependent agents would reestablish their agency in different ways after randomness salience. In Chapter 3, the correlational analyses showed that independent agency was related to seeking personal control and socially disengaging emotions whereas interdependent agency was related seeking harmony and socially engaging emotions. In Chapter 4, the findings in Study 2 and 3 were not conclusive, but the findings in Study 4 and 5 supported the feeling of insignificance hypothesis. In Chapter 5, trait self-construals were measured and only randomness was manipulated. Study 7 and 8, but not 6, provided some evidence that randomness interacted with self-construal in predicting control orientations. In Study 9, control deprivation was manipulated and the results showed that, after randomness salience, independent agents enhanced their independence by distancing themselves from external sources of control. Overview of the findings and the potential limitations were discussed in Chapter 6.