The relations between parental attitudes, guilt, shame, and self-compassion and differentiation of guilt-prone and shame-prone individuals in terms of their responses and expectations: A mixed study
Ebeveyn tutumları, suçluluk, utanç ve öz-duyarlılık arasındaki ilişki ve suçluluğa ve utanca yatkın bireylerin tepkileri ve beklentileri açısından farklılaşması: Karma bir çalışma
- Tez No: 439206
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümün amacı, annenin ve babanın ebeveyn tutumları, suçluluk, utanç arasındaki ilişkiyi ve eğer varsa bunların öz-duyarlılık üzerindeki etkilerini ölçmektir. Çalışmaya 348 katılımcı dâhil edilmiştir. Ebeveyn tutumları, suçluluk-utanç ve öz-duyarlılık ilişkilerini test etmek için çoklu aracı değişken analizi kullanılmıştır. Hem anneden hem de babadan algılanan kabul/ilgi ve öz-duyarlılık ilişkisine suçluluk aracılık etmiştir. Anneden algılanan sıkı denetim/kontrol ve öz-duyarlılık ilişkisine de utancın aracılık ettiği görülmüştür. İkinci bölümün amacı ise bireylerin suçluluk ve utanç seviyelerine göre tepkilerini ve beklentilerini ayrıştırmaktır. Bu amaçla, katılımcılara iki hikâye sunulmuştur. Katılımcılar suçluluk-utanç seviyelerine göre 4 gruba ayrılmış ve elde edilen içerikler tematik analiz yöntemiyle nitel olarak analiz edilmiştir. Buna göre, grupların duygusal ve davranışsal tepkilerine göre profilleri ve başkalarından (tez kapsamında terapistler odak noktası idi) beklentilerine dair bir değerlendirme sunulmuştur. Her iki bölümün de sonuçları ilgili literatür ışığında tartışılmıştır. Ayrıca, çalışmanın güçlü yanları, çıkarımları, sınırlılıkları ve gelecek çalışma önerileri üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study, comprised of two parts. The aim of the first part was to examine the relationships between maternal and paternal parental attitudes, guilt, shame, and -if any- their effects on self-compassion. 348 participants were included in the study. The paths between parental attitudes, guilt-shame, and self-compassion were analyzed through the employment of multiple mediation analyses. Both relationships of maternal and paternal acceptance/involvement with self-compassion were mediated by guilt, and the relationship between maternal strict control/supervision and self-compassion was mediated by shame. The aim of the second part was to differentiate reactions and expectations of individuals according to their guilt and shame levels. For this purpose, 2 vignettes were presented to the participants. Participants were group into four according to their guilt-shame levels. The obtained inquiry was analyzed qualitatively with Thematic Analysis. Accordingly, the emotional and behavioral reaction profiles and an overview of their expectations from others (in this thesis the focus was on the therapists) are provided. Results of both first and the second parts were discussed in the light of the literature. Moreover, strengths, implications, limitations, and suggestions for future studies were also mentioned.