Welfare effects of intergovernmental transfers: Equity vs. efficiency
Yönetimler arası transferlerin refah etkileri: Eşitlik ve etkinlik
  1. Tez No: 439207
  2. Yazar: ZEYNEP BURCU ÇEVİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KAĞAN PARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yerel hükümetlerin önemli gelir kaynağı olan yönetimler arası transferler, mali dengesizlikleri azaltmak için gerekli olmaktadır. Bu çalışma, mali yerelleşmiş ekonomilerde, yönetimler arası transferlerin refah etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada kullanılan belirli lineer transfer kuralı, eşitlik ve etkinlik özelliklerine sahiptir. Modelde, stratejik bir şekilde sırasıyla etkileşim içeresinde olan vatandaşlar, simetrik yerel hükümetler ve merkezi hükümet bulunmaktadır. Bu çalışma, yeniden dağıtım kuralı çerçevesinde bu etkileşimi ele alan ilk çalışmadır. Bu ekonomide bireylerin ve hükümetlerin sırayla etkileşim içerisinde olduğu mükemmel Markov Nash dengesi bulunmaktadır. Kamu malı yayılımları ve hareketli sermaye yoluyla vergi rekabeti gözlenmektedir. Refah, transfer kuralının olmadığı durum ile iki özelliği de olan transfer kuralı durumu ile karşılaştırılmaktadır. Ayrıca etkinlik özelliğinin olmadığı durum ile eşitlik özelliğinin olmadığı durum arasındaki refah seviyeleri karşılaştırması da yapılmaktadır. Sonuçlar, transfer kuralının olduğu durumun, kuralsız durumuna göre daha yüksek bir refaha işaret etmektedir. Ayrıca, yüksek sermaye hareketliliğin olduğu durumda, merkezi hükümetin eşitlik özelliğine daha fazla ağırlık vermesi gerektiği sonucu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Intergovernmental transfers, that are significant source of income for state and local governments, are needed to annihilate the fiscal imbalances. This dissertation aims to investigate the welfare effects of an intergovernmental transfer rules in fiscally decentralized economies. The particular linear redistribution rule used in this study takes into account two criteria: equity and efficiency. The model consists of citizens, symmetric local governments and a central government, which are in a strategic interaction. Our study is the first to include interactions between these agents under a redistribution rule. So, this study focuses on Markov-perfect Nash equilibrium of this economy by a continuum of households and governments that act sequentially. There exist public good spillovers across regions and tax competition between local governments through mobile capital. Welfare is compared among no-rule case and full–rule (equity and efficiency) case and also among no-equity case and no-efficiency case. The results indicate that the welfare in full rule case is always higher than the one in no rule case. Furthermore, for high levels of capital mobility, no efficiency case has higher welfare level than no equity case. This implies that in case of high mobility government should give more weight to equity case.