Values, practices, and philosophy of science
Bilimin deḡerleri, pratikleri ve felsefesi
  1. Tez No: 439208
  2. Yazar: RAŞİT HASAN KELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVİD GRÜNBERG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bilim felsefesinin temel amacı bilimin doğasını ortaya çıkarmaktır. Bunu başarmanın tek yolunun bilimdeki kuramların ve araştırma geleneklerinin değerlerini ve uygulamalarını belirlemek olduğuna inanıyorum. Tezimin konusu da bu nedenle bilimsel kuramların ve araştırma geleneklerinin değerleri ve uygulamaları. Özellikle bilim insanlarının ve bilimsel toplulukların kuramlar, araştırma programları, modeller, araçlar, veriler, hipotezler, ve kullandıkları her türlü şey hakkında neler tercih ettikleri ile ilgilidir. Yapılması gereken bilimdeki değer ve uygulamaları varsaymak değil, araştırıp bulmaktır. Bu tezde farklı uygulamalar, değerler ve bunların bağlantılarını sergilemek için bir çok örnek vereceğim. Uygulamalar ve değerler hakkındaki bölümler ardından, çesitli bilim felsefesi tartışmalarına eğileceğim. Ben bilim felsefesi sorunlarının çoğunun altında bilimsel uygulamalara ve değerlere yeterince dikkat edilmemesinin yattığını düşünüyorum. Bilimin bu yanlarını göz önüne alarak bir çok felsefi probleminin hakkından gelineceğini gösteriyorum. Bu problemler arasında bilimin amacı sorunu, nesnellik ve sapmasızlık, rasyonalite, kuramın veriler tarafından belirlenememesi, pekiştirme, tanım meselesi, ve sosyal oluşturmacılık var.
Özet (Çeviri)
The main aim of philosophy of science is to clarify the nature of science. I believe that this can only be achieved by specifying the values and practices of particular scientific theories and research traditions. Therefore this text is about practices of sciences and in particular, about what scientists and scientific communities prefer about and choose the theories, research programs, models, tools, data, hypothesis, theoretical frameworks, and all kinds of things they employ. What needs to be done is not to assume the values and practices of science, but rather to find them out. I give numerous examples from the sciences to exhibit different practices, values, and their connections. After my discussion of practices and values, I move on to discussion of various philosophy of science issues. I believe that the root of many philosophy of science issues is a lack of consideration of practices and values of science. I show that a lot of these issues dissolve once we look at the issues informed by the practices and values. Discussed issues include the aim of science issue, objectivity and unbiasedness, rationality, underdetermination, confirmation, demarcation, and social constructivism.