Internal and external alignment of the materials adaptation and development education given by an EFL teacher education program in Turkey
Türkiye'de bir yabancı dil öğretmeni yetiştirme programında verilen materyal adaptasyonu ve geliştirme dersinin iç ve dış uyumunun belirlenmesi
- Tez No: 439212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 416
Özet
Bu çalışmanın amacı iki yönlüdür. Çalışmanın ilk amacı İç Anadolu Bölgesi'nde bir devlet üniversitesindeki Yabancı Dil Öğretmeni Yetiştirme Programı tarafından verilen öğretim materyali eğitiminin öğretmen yetiştirme politikaları ve öğretmen yeterlilik standartlarıyla olan dış uyumunu araştırmak, ikinci amacı ise materyal eğitimine ait yazılı, öğretilen, öğrenilen ve test edilen programlar arasındaki tutarlılığı saptamaya çalışmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda, çalışma, çok evreli bir araştırma modelini kullanmıştır. İlk evrede, politika belgeleri analiz edilmiş ve ilk ve orta dereceli devlet okullarında çalışan yabancı dil öğretmenlerinden mülakat yöntemi ile veri toplanmıştır. Toplanan bu veriler kodlanıp bir uyum metriksine dönüştürülmüştür. İkinci evrede, Yabancı Dil Öğretmeni Yetiştirme programının meslek standartları ve öğretmen yetiştirme politikalarıyla ne ölçüde uyumlu olduğunu hesaplamak için Porter'ın uyum indeksi kullanılmıştır. Ayrıca, programda eğitim gören öğretmen adaylarından ve öğretmen yetiştiricilerinden, anket yöntemiyle, öğretmen adaylarının eğitim materyalleri konusundaki yeterliliklerini değerlendirmeleri istenmiştir. Üçüncü evrede ise Yabancı Dil Öğretmeni Yetiştirme Programının vermiş olduğu materyal eğitiminin iç uyumunu denetlemek amaçlanmıştır. Bu hedefe yönelik olarak, program belgeleri incelenmiş ve mülakatlar yoluyla öğretmen adaylarından ve öğretmen yetiştiricilerinden nitel veriler toplanmış ve veriler program haritasına aktarılarak aralarındaki uyum incelenmiştir. Sonuçlar verilen materyal eğitiminin politika ve standartlarla büyük ölçüde uyumlu olduğunu göstermiştir. Programın iç uyumuyla ilgili olarak ise program haritası kısmen uyumlu bir ilişki tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda, öğretmen yeterlilikleri çerçevesinin gözden geçirilip yenilemesini ve derslerin tasarlanma aşamasında yapılandırmacı uyum metodunun kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was two-fold: first, to investigate to what extent the instructional materials education given by an EFL Teacher Education program at a state university in central Turkey is aligned to the explicit policies and standards set at macro level; second, to analyse the internal alignment among the written, taught, learned and tested curricula of the teacher education program with respect to the instructional materials education being given. With these purposes, the study adopted a multi-phase case study approach. In Phase I, data were collected from policy documents and from 19 veteran EFL teachers working at K-12 schools through semi-structured interview method. Using the data, an alignment matrix was formed. In Phase II, the extent the teacher education program is aligned with the explicit standards and policy was calculated through Porter's alignment index. Through surveys, 57 pre-service teachers and 3 teacher educators evaluated instructional material related competences of pre-service teachers. In Phase III, to explore internal alignment of the instructional materials education, qualitative data were collected through curricular documents, semi-structured interviews with 3 teacher educators and focus group interviews with 21 pre-service teachers. The data were analysed through curriculum mapping method. The findings suggested that the instructional materials education is considerably aligned to the external standards and policy, and the curriculum map indicated a moderate internal alignment.. At the end of the study, a revised framework of teaching competences and constructive alignment method was suggested.