Transformation of secularism in Turkey: Debating post-secularism under the AKP rule
Türkiye'de laikliğin dönüşümü: AKP iktidarında post-sekülarizm tartışması
- Tez No: 439219
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Post-sekülarizm literatürü, Batılı toplumlardaki çoğulculuk problemini çözme ihtiyacına kamusal alana dinsel olanı davet ederek yanıt vermek üzere gelişti. Bu çalışmanın temel amacı da bu literatürü resmiyette seküler ve büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiye deneyiminin analizine aktarmaktır. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yönetimi altındaki Türkiye post-sekülarizmin bir örneği olarak düşünülebilmektedir. AKP, Türkiye'nin sekülerleşmesine karşı konumlandırılan, siyasal İslamcı Milli Görüş hareketinin evrimi olarak görülmektedir. Fakat AKP selefinden farklı olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin sekülerliğine doğrudan meydan okumamış; sekülarizm ve İslam arasında hareket etmişti. Bu arada kalmışlık post-sekülarizmin bir yansıması olarak görülebilir. Ancak, bu çalışmanın temel tezi şudur: AKP yönetimi altındaki Türkiye, post-seküler olarak değerlendirilemez. Bu tez, Türkiye'de post-sekülarizmin koşullarını şu kriter üzerinden ele alır: (1) konsolide olmuş bir demokrasi, (2) siyasal bir ilke olarak kökleşmiş bir laiklik, (3) din ve vicdan özgürlüğünün nesnel güvenceleri, (4) çoğulculuk probleminin yönetimi ve (5) AKP'nin post-İslamcılığa bağlı olarak analizi.
Özet (Çeviri)
Post-secularism literature has been developed to respond the need for resolving problem of pluralism in the Western societies by putting emphasis on inviting the religious to the public sphere. The main goal of this research is to transpose this literature to the analysis of Turkish experience which is an officially secular and predominantly Muslim context. Turkey under the rule of the Justice and Development Party (AKP) can be considered as an example of post-secularism. The AKP is seen as an evolution of political Islamist National Outlook movement which antagonised secularisation in Turkey. Dissimilarly, the AKP did not challenge the secular credential of the Republic of Turkey directly and acted in between secularism and Islam. This 'in-between-ness' can be seen as a reflection of post-secularism. Nonetheless, the main thesis in this research is: Turkey under the AKP-rule cannot be considered as post-secular and this is assessed along with the following criteria of conditions for post-secularism in Turkey: (1) consolidated democracy; (2) deeply established secularism as a political principle; (3) the objective guarantees on the freedom of religion and conscience; (4) management of problem of pluralism; and (5) analysis of the AKP in relation to post-Islamism.