Designing an online problem-based professional development programfor differentiation of early literacy instruction
Okuma-yazma öğretiminde farklılaştırmaya yönelikproblem tabanlı çevrimiçi öğretmen eğitimi programının tasarlanması
  1. Tez No: 932899
  2. Yazar: NIVART KARİN ATAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNİZİ KARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
Sınıf uygulamalarıyla yakından bağlantılı olan ve öğretmen iş birliğini içeren etkili mesleki gelişim programları, eğitim kalitesini artırmada önemli bir unsurdur. Problem-tabanlı öğrenmeyi benimsemiş mesleki gelişim programlarıda öğretmenler gerçek hayat problemlerine çözümler bulmak için birlikte çalışır. İlkokul öğretmenleri farklı yeterlilik ve birikime sahip öğrencilerin bulunduğu sınıflarda okuma becerisini değerlendirmek ve öğretmek konusunda zorluklar yaşamaktadırlar. Bu çalışmada, bu ihtiyacı karşılamak amacıyla öğretmenlerin farklılaştırılmış okuma-yazma öğretim bilgi ve uygulamalarını geliştirecek bir mesleki gelişim programı amaçlanmıştır. Problem-tabanlı öğrenme prensipleri ile tasarlanan program çevrimiçi bir platformda gerçekleştirilmiştir. Bu tasarım temelli araştırmada, bir ihtiyaç analizi yapılarak, ardından iki döngü gerçekleştirilmiş ve birinci döngünün sonunda tasarım iyileştirmeleri uygulanmıştır. Veri toplama araçları katılımcı ürünleri, oturumların video kayıtları, görüşmeler, anketler ve alan notlarıdır. Bulgular, program sonunda katılımcıların farklılaştırılmış öğretimi anlama ve uygulamalarında gelişmeler olduğunu göstermektedir. Öğretmenler, iş birliğine dayalı problem çözme ve öz denetimli öğrenme görevleriyle, farklılaştırılmış öğretim uygulamalarını daha derinlemesine anlamış ve farklılaştırılmış ders planları geliştirmede ilerleme kaydetmişlerdir. Bulgular, problem-tabanlı öğrenme tasarım ilkeleriyle yapılandırılmış öğretmen mesleki gelişim programlarının, öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretim uygulama becerilerinin gelişimini destekleyen etkili öğrenme deneyimleri sunulabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Effective professional development (PD) programs closely linked to classroom practice, and teacher collaboration stand as a crucial element in enhancing educational quality. In PD programs that incorporate problem-based learning (PBL), teachers work together to address real-world challenges. Elementary teachers often struggle with assessment and teaching early literacy to students with varied skill levels and diverse backgrounds. This study aimed to address this need by design and delivery of a PD program to develop in-service early literacy teachers' knowledge and implementation of differentiated instruction (DI). The program, designed with PBL principles, was conducted on an online platform. In this design-based research, a needs analysis was conducted, followed by two cycles, with design improvements implemented after the first cycle. Participant artifacts, video recordings of the sessions, interviews, questionnaires and field notes were used for data collection. The findings indicate that participation in the PD program led to improvements in the participants' understanding and application of DI. Through collaborative problem-solving and self-directed learning tasks, teachers demonstrated a deeper understanding of DI and made progress in developing differentiated lesson plans. The findings suggested that teacher PD programs structured around PBL design principles can foster effective learning experiences that support teachers in developing practical skills in DI.