4. sınıf İngilizce derslerinde uygulanan farklılaştırılmış öğretimin çeşitli değişkenler üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Bir karma yöntem araştırması
Investigating the effects of differentiated instruction implemented in 4th grade English classess on various variables: A mixed methods study
- Tez No: 967917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAY DAĞYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul 4. sınıf İngilizce dersinde uygulanan farklılaştırılmış öğretimin öğrencilerin İngilizce akademik başarıları, derse yönelik tutumları, İngilizce öz yeterlik algıları, sınıf iklimi algıları ve sosyal becerileri üzerindeki etkilerini belirlemektir. Ayrıca bu çalışmada, öğrencilerin görüşlerine dayalı olarak İngilizce öğretiminde uygulanan farklılaştırılmış öğretimin yapısı ve niteliğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Karma yöntemle yürütülen bu çalışmanın nicel boyutu, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desenle; nitel boyutu ise durum çalışması deseniyle yapılandırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Antalya ili Alanya ilçesinde bulunan bir ilkokulun 4. sınıfında öğrenim gören, 28'i deney grubunda ve 29'u kontrol grubunda yer alan toplam 57 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın uygulama aşaması 11 hafta sürmüştür. Ön test olarak üç ayrı İngilizce Başarı Testi, İngilizce Dersi Tutum Ölçeği, İngilizce Öz Yeterlik Ölçeği, Sınıf İklimi Envanteri ve Çocuklar İçin Sosyal Beceri Ölçeği uygulanmıştır. Deney grubunda, öğrencilerin öğrenme profilleri, hazırbulunuşluk düzeyleri ve ilgi alanları göz önünde bulundurularak içerik, süreç ve ürün farklılaştırması yapılmıştır. Buna göre, öğrenme sürecinde merkez temelli etkinlikler ve katlı öğretim stratejisi uygulanmıştır. Kontrol grubundaki dersler, İngilizce öğretim programına uygun olarak yürütülmüştür. Uygulama sürecinde, her ünitenin sonunda her iki gruba da başarı testleri son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca, uygulama tamamlandıktan sonra ölçekler her iki gruba da son test olarak uygulanmıştır. Uygulama sürecinin ardından, deney grubundan toplam 16 öğrenciyle yapılan iki odak grup görüşmesiyle nitel veriler elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde karşılaştırmalı istatistiksel yöntemler kullanılırken, nitel veriler içerik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular, farklılaştırılmış öğretim uygulanan deney grubundaki öğrencilerin akademik başarılarının, derse yönelik tutumlarının, İngilizce öz yeterlik algılarının ve sınıf iklimine yönelik algılarının anlamlı ve pozitif düzeyde arttığını göstermektedir. Ancak, araştırmada farklılaştırılmış öğretimin öğrencilerin sosyal becerilerini geliştirme konusunda anlamlı bir etki göstermediği tespit edilmiştir. Çalışmanın nitel bulgularına göre, öğrenciler farklılaştırılmış öğretimde çeşitli etkinlik türlerinin yer almasını, etkinliklerin farklı zorluk seviyelerinde sunulmasını ve ilgi ile ihtiyaçlarına göre etkinlik seçme özgürlüğüne sahip olmalarını olumlu değerlendirmişlerdir. Bununla birlikte, sınıf içi gürültü, artan hareketlilik ve sınıf yönetimiyle ilgili zorluklar, farklılaştırılmış öğretimin etkinliğini kısmen sınırlayan faktörler olarak tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, farklılaştırılmış öğretimin öğrenci ihtiyaçlarına duyarlı ve etkili bir öğrenme ortamı oluşturmadaki önemli rolünü ortaya koymaktadır. Ayrıca, bu sürecin başarılı olması için etkili sınıf yönetimi stratejileri ve uygun fiziksel düzenlemelerin gerekli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the impact of differentiated instruction on 4th-grade students' academic achievement in English, attitudes toward the course, perceptions of English self-efficacy, perceptions of classroom climate, and social skills. In addition, the study aimed to examine the characteristics and structure of the differentiated instruction implemented in English lessons, based on students' perspectives. The study was conducted over 11 weeks using a quasi-experimental pretest-posttest control group design for the quantitative dimension and a case study design for the qualitative dimension. The study sample consisted of 57 fourth-grade students from a primary school in the Alanya district of Antalya Province, with 28 in the experimental group and 29 in the control group. Data were obtained through multiple instruments, including three English Achievement Tests, the English Course Attitude Scale, the English Self-Efficacy Scale, the Classroom Climate Inventory, the Social Skills Scale for Children, and focus group interviews. During the implementation, the experimental group's instruction was differentiated by content, process, and product based on students' learning profiles, readiness, and interests, using center-based activities and tiered instruction. The control group was instructed in alignment with the standard English curriculum. Achievement tests were administered as posttests to both groups at the end of each unit. Additionally, following the completion of the implementation, the scales were administered as posttests to both groups. Qualitative data were collected from two focus groups with 16 experimental group students at the end of the implementation. Quantitative data were analyzed using comparative statistics, while qualitative data were examined through content analysis. The findings revealed that students in the experimental group, where differentiated instruction was implemented, demonstrated statistically significant improvements in academic achievement, attitudes toward the course, perceptions of English self-efficacy, and perceptions of classroom climate. However, differentiated instruction did not yield a statistically significant impact on students' social skills development. The qualitative findings revealed that students positively perceived the inclusion of varied activity types, the implementation of activities at multiple levels of difficulty, and the autonomy to select tasks aligned with their interests and needs within the differentiated instruction. Nevertheless, factors such as increased classroom noise, heightened student mobility, and challenges in classroom management were identified as limitations that partially hindered the effectiveness of differentiated instruction. Moreover, the effective implementation of this process appears to depend significantly on the use of effective classroom management strategies and the establishment of a well-organized physical learning environment.