An empirical model of the international cost of equity
Uluslararası özkaynak maliyeti üzerine empirik bir model
  1. Tez No: 439235
  2. Yazar: MEHMET UZUNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ENGİN KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmanın amacı, geniş bir panel veri seti kullanarak, ayrıştırılmış ülke riski bileşenleri ile ülke hisse senedi endeks getirileri arasındaki muhtemel uzun dönemli ilişkileri araştırmak ve analiz etmek suretiyle uluslararası özkaynak maliyeti hesaplayan empirik bir model önerisinde bulunmaktadır. Çalışma, mevcut teorik ve empirik çalışmalar ışığında, ayrıştırılmış ülke riski derece notlarıyla ülke hisse senedi endeks getirilerinin uzun dönemde birlikte hareket edeceği ve aralarında uzun dönemli bir denge olacağı, dolayısıyla, ülkelerin politik, makroekonomik ve finansal değişkenleri üzerine geleceğe yönelik bakış perspektifi sunan ülke riski bileşenlerinin, çeşitlendirilemedikleri ölçüde, hisse senedi getirilerinin belirlenmesinde uzun dönemli durum değişkeni olarak davranabileceği hipotezini savunmakta ve test etmektedir. Analiz sonuçları, ayrıştırılmış ülke riski bileşenleri ile (özellikle politik ve ekonomik risk) hisse senedi endeks getirileri arasında uzun dönemli bir ilişki olduğu fikrini desteklemektedir. Bu ilişki kullanılarak empirik bir uluslararası özkaynak maliyeti modeli önerisi getirilmiştir. Model, ülke riski derece notunu girdi olarak kullanarak derece notu bilinen herhangi bir ülke için uluslararası özkaynak maliyeti hesaplamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to propose an empirical model of the international cost of equity by investigating and analyzing the long-run relation between disaggregated country risk ratings and country stock market index returns for a large panel of countries. The study tests the hypothesis that, given the available theoretical and empirical evidence, country risk ratings and country stock market index returns should move together in the long-run and there should be a long-run equilibrium between them; thus country risk ratings, with their forward-looking nature about the political, macroeconomic and financial fundamentals of a large number of countries, may behave as long-run state variables for stock returns to the extent they are undiversifiable internationally. The results of the analysis provide evidence in favor of the argument that disaggregated country risk ratings, in particular the political and economic risk ratings, are related to stock market returns in the long-run. Using this relation, an empirical model of the international cost of equity is proposed. The model takes country risk ratings as inputs and finds the international cost of equity for a specific country of known risk ratings.