Thomas Hardy as a threshold figure and crisis of representation in his poetry-a deconstructionist reading
Bir geçiş dönemi figürü olarak Thomas Hardy'nin şiirlerindeki temsil krizi-yapısökümcülük ışığında bir okuma
- Tez No: 439233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN BİRLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
İngiliz şair ve romancı Thomas Hardy, şiirlerinin çoğunu Victoria döneminde yazmış olsa da, eserlerini, şiir anlayışının göze çarpacak biçimde modern olduğu 20. yüzyılın başında yayınlamıştır. Her ne kadar Hardy ana akım Modernistlere çok benzemese de, onun, kaotik ve rastlantısal bir dünya algısının, sorunsallaşmış bir dil anlayışının ve bunların sonucunda ortaya çıkan“temsil krizinin”zeminindeki kaygı duygusunun üstesinden gelme çabası Modernistlerle paylaştığı bir özelliktir. Yapısökümcülük felsefesinin öncüsü, Jacques Derrida, Batı kültürünün ontolojisinde ve epistemolojisinde Platon'dan itibaren süregelmiş ve hâkim olmuş mevcudiyet metafiziğinin logosantrik düşünme biçimini gözler önüne sermiş, bu düşünce biçiminin, ikili zıtlıkların ve ikilikçi yapıların sınırları içinde kısıtlanmış olduğunu iddia etmiştir. Derrida yalın bir iddia ile ortaya çıkmaktadır—bir logos, bütünleştirici ilke, orijin, merkez yoktur. Bu gibi kavramlar dilin ötesinde bir alandadır, dili aşkındır. Merkez daima başka bir yerdedir ve“gösterenlerin serbest bir oyunudur.”Dolayısı ile Modernist şairin sabitlenmiş bir gönderge noktası bulma çabası, hem dilsel hem de semantik anlamda bir kaygıya, bir“temsil krizine”dönüşmektedir. Bu“temsil krizi”dil ve anlam arasında, gösteren ve gösterilen arasındaki sorunsallaşmış ilişkiye işaret etmektedir. Bu dilsel gerilim Hardy'nin şiirlerinde de gözlemlenmektedir. Bu amaçla, Hardy'nin şiirlerindeki dört anahtar öğe yakından incelenmektedir: Hardy'nin bilinmezciliği, karmaşık ve çoklu özbenlik anlayışı, olumsuzlama dili ve kinaye gibi yapısal unsurlar, karmaşık ve kendine özgü zaman ve uzam anlayışı. Bu öğeler Derrida'nın temel öğretileri ışığında incelendiğinde, Hardy'nin şiirinin Modernistlerde gördüğümüz temsil krizinin bir habercisi olduğunu gözlemlemekteyiz.
Özet (Çeviri)
Thomas Hardy is a poet who produced most of his poetry in the Victorian age but published it largely in the twentieth century when the literary sensibility was predominantly modern. Although Hardy is not conventionally considered a Modernist poet, he shares with Modernists an element that can be referred to as the linguistic crisis by which they try to get over the sense of anxiety against the backdrop of a chaotic world and problematized language. The forerunner of Deconstructionism, Derrida, exposes a long established history of logocentric thinking, which has continually been moving between binary oppositions and Platonic dualities. Derrida simply puts forward the idea that there is no logos, no origin, and no centre of truth. The centre is always somewhere else; he identifies this as a“free play of signifiers.”Consequently, the anxiety of the poet with modern sensibility to find a point of reference inevitably results in a“crisis of representation,”or, in a problematic relation between language and truth, signifier and signified. This crisis can be observed in Hardy's poetry, too. For this purpose, this research focuses on four key concepts in Hardy's poetry that expose this problematic relationship between language and truth: his agnosticism, his concept of the self, his language and concept of structure, and his concept of time and temporality. These aspects are explored in the light of Derrida's Deconstructionism with reference to poems by Hardy which heralded the Modernist crisis of representation.