A policy design model for market formation of solar and wind electricity generation in Turkey
Türkiye'de güneş ve rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretiminde piyasa oluşumu için bir politika tasarım modeli
  1. Tez No: 439241
  2. Yazar: YELDA ERDEN TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Science and Technology, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Türkiye'de güneş ve rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim teknolojilerinin yayılmasına yönelik teknoloji politikalarını, kilit aktörlerin bakış açısından ve teknoloji yenilik sistemi yaklaşımı çerçevesinde piyasa oluşum dinamiklerini inceleyerek tasarlamaktır. Bu amaçla yarı yapılandırılmış mülakat yöntemiyle, özel sektörden ve özel sektör dışından elektrik üretimi, piyasanın düzenlenmesi, aktörlere danışmanlık yapılması ve ekipman tedariği ekonomik faaliyetlerini gerçekleştiren kilit aktörlerle 57 adet yüzyüze mülakat gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma; politika amacı, politika aracı ve politika hedefi olmak üzere üç ayak üzerine kurulmuş politika önerileri geliştiren bir politika tasarım modeli önermektedir. Bu modeli geliştirmek için, ilk olarak politika sorunlarını ve politika amaçlarını belirlemek amacıyla güneş ve rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretimi ile çözülebilecek enerji sorunları saptanmıştır. İkinci olarak, politika araçlarını belirlemek için güneş ve rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretimini etkileyen engelleyici ve destekleyici faktörler tespit edilmiştir. Üçüncü olarak politika hedeflerini belirlemek için piyasa oluşum dinamikleri incelenmiştir. Bu üç analiz birleştirilerek, politika tasarım modeli ile politika önerileri geliştirilmiştir. Politika sorunlarının, enerji kaynaklarındaki ithalata bağımlılık ve yenilenebilir enerji sektörünün yönetişimi ile ilgili olduğu saptanmıştır. Politika araçları, yönetimsel, iktisadi, kurumsal, fiziksel, siyasi, psikolojik ve teknolojik engelleyici ve destekleyici faktörlere dayanarak formüle edilmiştir. Güneş ve rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretimindeki piyasanın, lisanslı ve lisanssız olmak üzere iki pazar segmenti şeklinde oluştuğu sonucuna varılmıştır. Politika hedefleri, belirtilen piyasa oluşum süreci için belirlenmiştir. Sonuç olarak, önerilen politika tasarım modeli ile makro, meso ve mikro seviyelerde politika önerileri geliştirilmiştir. İthalata bağımlılık sorununu güneş ve rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim teknolojilerinin yayılmasına yönelik teknoloji politikaları ile çözmek için makro seviyedeki politika önerileri enerji kaynakları arasında tamamlayıcılık ilişkisinin ön plana çıkarılması ve yerli teknoloji geliştirme stratejisinin modellenmesidir. Mikro seviyedeki politika önerisi ise öztüketimin desteklenmesidir. Yönetişim sorununun çözülmesi için makro seviyedeki politika önerisi güneş ve rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretimi için yol haritaları ve planların hazırlanmasıdır. Meso seviyedeki politika önerileri, yenilenebilir enerji yatırımları için el kitaplarının hazırlanması, enerji sektöründe devletin rolünün değişmesi ve sanayi üretimine güneş ve rüzgar enerjisine dayalı olarak üretilen elektriğinin entegre edilmesidir. Mikro seviyedeki politika önerisi ise, elektrik iletim ve dağıtım altyapısının rehabilite edilmesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design technology policies for diffusion of solar and wind electricity generation technologies by analyzing the market formation dynamics from the perspective of key actors in the framework of technological innovation system approach. For this purpose, qualitative data is collected through 57 face-to-face semi-structured interviews with the key actors from private and non-private sectors who are engaged in economic activities of electricity generation, regulation of the market, consultancy to the actors, and equipment supply. The study proposes a policy design model to formulate policy recommendations based on three pillars of policy aim, policy tool and policy target. To build this model, first, the energy problems that can be solved by solar and wind electricity generation are determined to find out policy problems and policy aims. Second, obstacles and facilitators which affect solar and wind electricity generation are specified to determine policy tools. Third, the market formation dynamics are examined to formulate policy targets. By combining these three analyses, policy recommendations are formulated based on the proposed policy design model. The policy problems are found to be about import dependency for the energy sources and governance of the renewable energy sector. The policy tools are formulated based on the administrative, economic, institutional, physical, political, psychological and technological obstacles and facilitators. The market in solar and wind electricity generation forms as two market segments of licensed and unlicensed electricity generation. The policy targets are specified for this market formation process. To conclude, policy recommendations at macro, meso and micro levels are formulated by using policy design model. To solve import dependency problem, the policy recommendations at macro level are considering complementarity relationship between energy sources and modelling a domestic technology development strategy. The policy recommendation at micro level is promoting self-consumption. To solve the governance problem, the policy recommendation at macro level is preparing clear roadmaps and plans about solar and wind electricity generation. The policy recommendations at meso level are formulating manuals for renewable energy investment, changing the role of government in energy sector and introducing a governance mechanism to include renewable electricity generation in industrial production. The policy recommendation at micro level is rehabilitating electricity infrastructure.