Attachment styles and close relationship beliefs as predictors of commitment in romantic relationships
Romantik ilişkilerde bağlılığın yordayıcıları olarak bağlanma stilleri ve yakın ilişki inançları
  1. Tez No: 439242
  2. Yazar: CEYDA ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN TEZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada bağlanma ve yakın ilişki inançlarının romantik ilişkilerdeki bağlılığı açıklamadaki rolü araştırılmıştır. Araştırmaya Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin farklı fakültelerinden 485 üniversite öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama sürecinde katılımcılara Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Yakın İlişki İnançları Ölçeği ve Bağlılık Envanteri uygulanmıştır. Ana çalışmanın öncesinde, 2 farklı pilot çalışma gerçekleştirilerek Yakın İlişki İnançları Ölçeği (n = 385) ve Bağlılık Envanteri (n = 263) Türkçeye çevrilmiş ve ölçeklerin uyarlanma çalışması yapılmıştır. Yol analizlerinin sonuçları bu çalışmanın yordayıcı değişkenleri olan bağlanma ve yakın ilişki inançlarının, romantik ilişkilerde bağlılığın % 47'sini açıkladığını göstermiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre yakınlık inancı ilişkilerde bağlılığın en güçlü yordayıcısı olarak öne çıkmıştır ve bu değişkeni 2. önemli yordayıcı olarak bağlanma kaçınması takip etmiştir. Analizlerin bulguları, bağlanma kaçınmasının bağlılık üzerinde doğrudan bir olumsuz etkisi olduğunu ancak bağlanma kaygısının bağlılık üzerindeki doğrudan etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermiştir. Bağlanma kaygısının bağlılık üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir doğrudan etkisi yokken, yakın ilişki inançları üzerinden anlamlı ve pozitif yönde bir dolaylı etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca araştırmada incelenen dört yakın ilişki inancından üçünün; yakınlık, bireysellik ve tutku inançları, bağlanma kaçınması ve bağlılık arasındaki ilişkiyi açıklamada ara değişken olarak anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Çalışmanın bulguları, bağlanma, yakın ilişki inançları ve bağlılığa ilişkin literatürün ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the role of attachment and close relationship beliefs in predicting commitment in romantic relationships. The participants were volunteered university students from different faculties of Middle East Technical University (n = 485). The data were collected by administering Experiences in Close Relationships Scale-Revised, Close Relationship Belief Scale and the Revised Commitment Inventory. Two separate pilot studies were conducted to carry out the adaptation studies of Close Relationship Belief Scale (n = 385) and the Revised Commitment Inventory (n = 263). Results of the path analysis revealed that the proposed predictors explained the 47% of the variance in commitment in romantic relationships. Intimacy belief was the strongest predictor of commitment followed by the attachment avoidance. Attachment avoidance had a direct significant negative effect on commitment while the direct effect of anxiety was not significant. The indirect effect of attachment anxiety on commitment was significant and positive via close relationship beliefs although its direct effect on commitment was negative and non-significant. And three of the close relationship beliefs; namely, intimacy, individuality, and passion, mediated the relationship between attachment avoidance and commitment. Findings of the study are discussed in the light of the attachment, relationship beliefs and commitment literature.