The concept of gratitude and its relationship with posttraumatic growth: Roles of early maladaptive schemata and schema coping styles, locus of control and responsibility
Minnettarlık ve travma sonrası gelişim: Erken yaş dönemi uyumsuz şemaları ve başa çıkma yolları, kontrol odağı ve sorumluluğun rolü
  1. Tez No: 439244
  2. Yazar: MERVE TOPCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Hayatımız boyunca çeşitli yaşam olayları ile karşı karşıya kalırız. Biliyoruz ki hem olumlu hem de olumsuz yaşam olayları strese yol açmaktadır. Öte yandan kişiler kendilerini gerçekleştirme eğilimi ile stres durumunda psikolojik büyüme için bir alan yaratabilirler. Araştırmalar stres yaratan olumsuz olaylar yaşayan kişilerin, stresi bir engelden, bir yapıtaşına dönüştürebildiğini göstermektedir. Bu dönüşüm sürecinde bilişsel süreçlerin etkili olmasından minnet duygusunun ve şemaların önemli rolü olabileceği düşünülmektedir. Öte yandan özellikle minnet duygusunun kültürlerarası farklılıklar gösterdiği belirtilmektedir. Bu tez kapsamında, nitel ve nicel metodoloji kullanılarak dört çalışma yürütülmüştür. Çalışmanın amacı minnet, şükran ve şükür kavramlarının anlaşılması; erken dönem uyumsuz şemalar, şema başa çıkma yolları, kontrol odağı ve sorumluluk değişkenleri göz önünde bulundurularak minnet ile travma sonrası gelişme arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Korelasyon ve hiyerarşik regresyon analizleri uygulanmıştır. Duygusal ihmal, aşırı bağımsızlık ve yetersiz özdenetim / öz-disiplin, kadere inanma ve sorumluluğun davranışsal boyutu, minnettarlığı yordamıştır. Minnettarlık, travma sonra büyümeyi anlamlı olarak yordamamıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals experience diverse life events throughout life. It is known that events attributed both as good and bad yield stress. However since individuals manifest a tendency to self-actualize, in the face of stress they have a room for psychological growth as well. It was suggested that individuals who had gone through adverse life events are able to find a way to transition which alters“a stumbling block”to“a building block”. In the transition, it was suggested that feeling of gratitude and schema operations are essential since they operates in cognitive processing. However cultural differences especially for gratitude have been reported. Therefore, four studies relied on qualitative and quantitative methodology were conducted to understand gratitude, namely, minnet, şükran, and şükür and its relationship with posttraumatic growth by focusing on early maladaptive schemata and schema coping styles, locus of control and responsibility while controlling the effect of gender, age, positive and negative affect, social desirability and religiosity. Pearson correlation coefficients were calculated. Series of two-stepped hierarchical analyses were run. Emotional deprivation, insufficient control / self-disipline and counter dependency, behavioral dimension of responsibility and belief in fate were the unique predictors of gratitude. Gratitude did not predict posttraumatic growth.