Analyzing collective efficacy of preservice science teachers in science methods course
Özel öğretim yöntemleri dersinde fen öğretmen adaylarının kolektif yeterliğinin analizi
  1. Tez No: 439252
  2. Yazar: VOLKAN ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışma, aynı grupta çalışan öğretmen adaylarının kolektif yeterlik açısından incelenmesini hedeflemiştir. Katılımcılar, fen bilgisi öğretmenliği programının üçüncü yılında bulunan dört öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma özel öğretim yöntemleri dersi kapsamında yürütülmüştür. Bu derste, katılımcılardan grup olarak öğrendikleri fen öğretim metotları doğrultusunda ders planı hazırlamaları beklenmiştir. Görüşme, gözlem, öğretmen adaylarının oluşturduğu değerlendirme kâğıtları, ders planları ve STEBI-B veri kaynağı olarak kullanılmıştır. STEBI-B dışında diğer veri kaynaklarında nitel veri analiz yöntemi kullanılmıştır. STEBI-B'den gelen veriler ise Wilcoxon Signed Rank test ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucu, katılımcıların ortak çalışmaya dayalı bir grup çalışması gerçekleştirerek ders planları hazırladığını göstermiştir. Ayrıca, bu grupta kolektif yeterlik oluştuğu ve süreç içerisinde geliştiği bulunmuştur. Grubun davranışlarının oluşumunda kolektif yeterliğin kaynakları olan doğrudan yaşantı, dolaylı yaşantı, sözel ikna ve psikolojik, ve duygusal durumun önemli olduğu görülmüştür. Son olarak, bu kaynakların grup performansının, fen öğretim yeterliğinin ve sonuç beklentilerin gelişiminde rol oynadığı tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında, fen öğretmen eğitimcileri ve fen öğretmenleri derslerindeki grup çalışmalarında kolektif yeterliği göz önüne almalıdırlar.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to examine preservice teachers who work in the same group in terms of collective efficacy. The participants of this study were four preservice science teachers in third year of science teacher education program. This study was conducted in science methods course. In this course, the participants as a group were expected to prepare lesson plans according to newly learned science teaching methods during a semester. Interviews, observation, preservice teachers' critique papers, lesson plans and STEBI-B were used to collect data. Except STEBI-B instruments, the other instruments were analyzed qualitatively. On the other hand, Wilcoxon Signed Rank test was carried out to analyze data from STEBI-B. Results of this study demonstrated that the group conducted collaborative work to prepare lesson plans. Secondly, it was found that the collective efficacy among group members were developed and improved continuously during the semester. Moreover, the group members mentioned that the sources of collective efficacy which are mastery experiences, vicarious experiences, verbal persuasion, and psychological and affective states played important role in the formation of group behavior. Finally, it was revealed that thanks to these sources of collective efficacy, group performance on preparation of lesson plan, personal science teaching efficacy, and science teaching outcome expectancy were enhanced. In the light of the results, science teacher educators and science teachers should take collective efficacy into consideration to design group work in the science education program or science lessons.