The factors contribute career adaptability of high school students
Lise öğrencilerinin kariyer uyum yeteneğini yordayan etkenler
  1. Tez No: 439253
  2. Yazar: NURTEN KARACAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜNERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerinin kariyer uyum yeteneğini yordayan bazı olası faktörleri araştırmaktır. Bu amaçla; algılanan sosyal destek, iyimserlik ve genel öz-yeterlik inancı değişkenlerinin kariyer uyum yeteneği ile doğrudan ve dolaylı ilişkileri ve bu değişkenlerin kombinasyonunun kariyer uyum yeteneğine ilişkin varyansın ne kadarını açıkladığı araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Ankara'daki (862'si devlet lisesi, 748'i özel liseden olmak üzere) 1610 lise öğrencisinden oluşturmaktadır. Bu çalışmada, verileri toplamak amacıyla Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Revize Edilmiş Yaşam Yönelimi Ölçeği, Genel Öz-Yeterlik Ölçeği ve Kariyer Uyum Yetenekleri Ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında öncelikle, Kariyer Uyum Yetenekleri Ölçeği Türkçe Formu'nun lise öğrencileri için psikometrik özelliklerini değerlendirmek amacıyla bir pilot çalışma yapılmıştır. Sonrasında, önerilen modelin veriye uygunluğu çoklu grup yapısal eşitlik modellemesi ile test edilmiştir. Çoklu grup yapısal eşitlik modellemesi sonuçlarının önerilen modelin okul türüne göre değişmediğini göstermesi üzerine yapısal eşitlik modellemesi bütün grup üzerinde sınanmıştır. Model, kariyer uyum yeteneğine ilişkin varyansın %46'sini açıklamıştır. Spesifik olarak ise, algılanan sosyal destek ve iyimserliğin genel öz-yeterlilik inancı aracılığıyla kariyer uyum yeteneği üzerinde dolaylı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın bulgularının, kariyer uyum yeteneğine katkılarını anlamada teori, araştırma ve uygulama alanlarına ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to seek out some potential factors that contribute to career adaptability of high school students. For this purpose, the study examined to what extend the direct and indirect relations of perceived social support, optimism and general self-efficacy and the combination of these variables explain career adaptability of high school students. The sample of the study comprised of 1610 high school students (862 public high school; 748 private high school). Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS), Life Orientation Test-Revised (LOT-R), General Self-Efficacy Scale (GSE), and Career Adapt-Abilities Scale were used to collect the data. A pilot study was conducted to evaluate the psychometric properties of the Turkish High School Form of Career Adapt-Abilities Scale (CAAS). Multi-sample structural equation modeling (SEM) was carried out to investigate whether the proposed model of career adaptability fit the data. The results of multi-sample SEM demonstrated model invariance according to school type, and therefore a single-group structural equation modeling was administered. The proposed model explained 46% of variance in career adaptability. More specifically, results revealed indirect effects of perceieved social support and optimism in predicting career adaptability via general self-efficacy. The findings of the study may shed a light to theory, reseach and practice to understand the factors contributing career adaptability of high school students.