Formation of working class in a steel town in Turkey: A narration of workers from public to private sector
Türkiye'de bir çelik kentinde işçi sınıfının oluşumu: Kamu sektöründen özel sektöre işçilerin öyküsü
  1. Tez No: 439260
  2. Yazar: MUSTAFA BERKAY AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAN ECEVİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
Bu çalışma Karabük Demir – Çelik Fabrikaları ekseninde Karabük'te işçi sınıfının oluşum sürecini incelemektedir. Çalışmanın örneklem grubu olarak fabrikanın kuruluş süreçlerinden günümüze kadar geçen süre içerisinde fabrikada çalışmış olan işçiler seçilmiştir. Üç farklı kuşak üzerinden işçi sınıfı kimliğinin ve genel olarak işçi sınıfının oluşumu incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada derinlemesine görüşmeler yanında odak grup ve ankete dayalı saha araştırması da uygulanmıştır. Çalışma tarihsel gelişime uygun bir şekilde her dönemi devamlılık ve farklılıklarıyla ayrı ayrı ele almaya çalışmıştır. Sendikal tarih ve siyasal alan üzerinde özellikle durularak işçi sınıfı kimliğinin oluşumunda bu değişkenlerin farklı dönemlerdeki rolleri tanımlanmaya çalışılmıştır. Üç farklı kuşak arasında özellikle son kuşak işçilerin belirgin farklılıkları dikkat çekici görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the formation processes of the working class in Karabük on the basis of Karabük Iron-Steel Factories. The workers, who have been working in the factory since the foundation of the corporation are chosen as the sample group of the study. The working class identity and the general formation of the working class are examined through three different generations. Focus group and a field research based upon survey are applied in addition to in depth interviews. The study, in accordance with the historical development, aims to discuss each period seperately, from the perspectives of their continuity and distinctiveness. By laying emphasis on trade union history and political field particularly, the study also tries to define the roles of these variables in the process of formation of the working class in different periods. It seems that the significant distinctiveness of the last generation of these three generations is remarkable.