Essays on the impact of knowledge on economic growth
Bilginin ekonomik büyüme üzerine etkisine ilişkin makaleler
  1. Tez No: 439261
  2. Yazar: FATMA MUAZZEZ UTKU İSMİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEOMAN PAMUKCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu Doktora Tezi bilginin ekonomik büyüme üzerindeki rolünü inceleyen üç makaleden oluşmaktadır. İlk makale, 1995-2011 dönemde, OECD üyesi ülkelerde bilginin ekonomik büyüme ve yakalama sürecindeki rolünü panel veri analizi kullanarak araştırmaktadır. Ampirik sonuçlar bilgi göstergelerinin OECD ülkelerinin ekonomik büyüme performanslarının üzerinde olumlu etkisinin ve OECD'de ortak bir uzun dönem dengeye doğru yakınsama olduğunu göstermektedir. İkinci makale, 1963-2010 döneminde, bilginin Türkiye'nin ekonomik büyüme performansına etkisini üretim fonksiyonu yaklaşımı ve zaman serisi teknikleri çerçevesinde analiz etmektedir. Ayrıca makalede ayrıca bilginin farklı boyutları bir bütün olarak bilgi endeksi oluşturularak ölçülüyor. Söz konusu dönemde bilginin Türkiye'nin ekonomik büyüme performansında olumlu etkisi olduğu bulunmuştur. Üçüncü makale, Türkiye'de bilginin imalat firmalarının verimliliği üzerindeki etkisini, üretim fonksiyonu yaklaşımı ve firma düzeyinde 2003-2010 döneminde panel veri kullanarak analiz etmektedir. Makale, daha önce yapılan çalışmaları hem içerik hem de zaman boyutlarıyla daha kapsamlı bir veri seti kullanarak bir adım ileriye götürmeyi hedeflenmektedir. Bulgular, bir firmanın teknik kapasite düzeyinin bu firmanın hem Ar-Ge hem de bilgi yayılımından faydalanabilme yeteneğini ve dolayısıyla verimlilik düzeyini belirlediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This Ph.D. thesis comprises of three essays on the role of knowledge on economic growth. The first essay aims to investigate the role of knowledge in the economic growth and catch-up process of the OECD member countries during the 1995-2011 period, by utilizing panel data techniques. The empirical results suggest a positive impact of knowledge indicators on the economic growth performance of OECD countries and that there is convergence to the common long-run equilibrium in OECD. The second essay analyzes the impact of knowledge on the economic growth performance of Turkey over the 1963-2010 period, bu using a production function approach and time series techniques. This essay also introduces a knowledge index to measure various dimensions of knowledge all together. The results indicate that the higher level of knowledge has a positive impact on the growth rate of Turkish economy over the sample period. The last essay analyzes the impact of knowledge on the productivity of manufacturing firms in Turkey by using firm level panel data form 2003 to 2010 and production function approach. The essay attempts to take earlier studies one step further by utilizing a more comprehensive dataset both in terms of scope and time dimension. The findings indicate that the level of the technological capability of a firm influences both its ability to utilize R&D and knowledge diffusion, to increase its productivity level.