Carnivalization of gender hierarchies and the body in Virginia Woolf's fiction
Virginia Woolf romanlarında cinsiyet hiyerarşisi ve bedenin karnavalize edilmesi
  1. Tez No: 439259
  2. Yazar: VİCTORİA BİLGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF ÖZTABAK AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Virginia Woolf feminist edebiyat ve kuramın önde gelen temsilcilerindendir. Woolf'un romanları feminist bakış açısını yansıtmaktadır. Bu romanlardan özellikle Dışa Yolculuk (1915), Deniz Feneri (1927), Orlando (1928) ve Flush (1933), Woolf'un ataerkil ideolojiye karşı savaş açtığı metinlerdir. Bu metinlerde Woolf, hayatın daima değişebilir olduğuna ve hiç birşeyin sabit kalmadığına dair yeni fikirler ortaya koyarak feminist bir karşı duruş sergilemektedir. Woolf'un romanlarındaki kadın kahramanlar, romanların yazıldığı dönemde kadınların erkeğe hizmet etmeleri için var olduğuna dair olan genel kabulü bozarak ataerkil şahsiyetlerin zayıflıklarını vurgulayıp, kişiliklerin ve cinsiyetin değişebilirliğine dair fikirler ortaya koymaktadır. Bu açıdan yaklaşıldığında, söz konusu romanların Bakhtinian bir çerçeveden incelenmesinin mümkün olduğu görülmektedir. Bu çalışma Woolf'un Dışa Yolculuk, Deniz Feneri, Orlando ve Flush adlı romanlarında cinsiyet hiyerarşisi ve bedenin değişmezliği düşüncesinin karnavalize edildiğini savunmaktadır. Woolf'un eserlerindeki kadın kahramanlar, bir süreliğine ataerkil kuralları baş aşağı edebilecek kadar özgür, ataerkil figürleri tahtlarından indirebilecek kadar güçlü, cinsiyetin ve bedenin değişkenliğini, sınırların geçirgenliğini gösterebilecek ölçüde imkâna sahip karnavalesk uzamda konumlandırılıyorlar. Ancak, tüm bu karnavalesk özelliklerin yanı sıra, romanların yazıldığı dönemde karnaval duygusunu içeren bir hayatı tam anlamıyla yaşamanın mümkün olmadığı da bu tezde ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Virginia Woolf is a leading figure in feminist literature and criticism. Woolf's novels constitute the main channel through which her feminist ideas are expressed. The Voyage Out (1915), To the Lighthouse (1927), Orlando (1928) and Flush (1933) are the novels through which it is possible to see how Woolf sabotages the notions of stability and certainty, on which patriarchal ideology rests. Woolf's characters wrestle with the so-called domestic sphere in which women are entrapped to serve men, reveal the weaknesses of the patriarchal figures and manifest their flexible subjectivities and gender identities. In this regard, this study contends that these novels lend themselves to a Bakhtinian analysis. The thesis argues that Woolf's The Voyage Out, To the Lighthouse, Orlando and Flush carnivalize gender hierarchies and the notion of the stable body. The female characters in these novels tend to occupy a space where patriarchal norms are suspended; they obtain power to decrown the authoritarian father figures, and act in ways that transgress gender and sexual boundaries. However, the study also acknowledges that a total carnival sense of the world as conceptualized by Bakhtin is not yet possible in the period of time the novels are located.