Possibility of an İslamic theory of international relations
Uluslararası ilişkiler disiplini'nde İslamı bir teori geliştirme imkanı
- Tez No: 439268
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ YURDUSEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Uluslararası İlişkiler Disiplin'inde, teoriler, icraat ve söylem, Batı dünyasının egemenliğinde oluşturulmuştur. Disiplinin hakiki anlamda 'büyük insanlığı' temsil edebilmesi ve kapsaması için Batı dünyasının dışındaki ve dünyanın 'az gelişmiş' bölgelerindeki pratikleri de kabul etmesi gerekmektedir. Bunların tecrübelerinin çeşitliliğini, hikâyelerini, olgularını, Kozmos'u tasavvur etme biçimlerinin ve kendilerine özgü bilgi/ bilim tarzlarını da kabul etmelidir. Uluslararası İlişkiler'deki yeni meselelere ve değişimlere uyum sağlayabilmek için, Batı'nın düşünce geleneğinin iredelenmesi ve sınamaya tâbi tutulması gereği iyice kendini hissettirmektedir. Bu bağlamda, yapılabilecek bir açılım da Uluslararası İlişkiler'e İslâmî bir perspektiften bakacak kuram geliştirmektir. Burada, 4 aşama belirmektedir. Birincisi; Uİ disiplini ile din bağlantısını ve Uİ disiplini ile İslâm dini arasındaki örüntüleri, genel bir kavram çerçeve ile netleştirmektir. İkincisi, Uİ'deki, analiz birimlerinden birini, örneğin, ulus devleti incelemektir. Bunun unsurlarını ve anayasal örneklerine bakmak ve bunun İslâmiyet'in yönetişim anlayışına denk gelen yönlerini ele almak. Üçüncüsü, Müslüman âlimlerden dördünü seçmek ve onların İslâmiyet'teki“otorite”unsurunu değerlendirişlerini tartışmak ve İslâmiyet'teki 'iktidar' kavramını çözümlemeye çalışmaktır.Dördüncüsü, günümüzde mevcut bir Müslüman toplumu vaka olarak incelemek ve bunu önceki adımların çözümlemeleriyle beraber düşünmektir. Bu tezin vardığı hüküm; Uİ disiplini hakkında İslâmî perspektiften kuramsal düşünme imkânı'nın, henüz teori-olmamış bir hâlde bulunduğudur.
Özet (Çeviri)
International Relations is dominated by Western's (Euro-American) enterprise on theories, methods, praxes and narratives. In order to have a more inclusive and truly globalized IR, it has to substantially acknowledge diversity of existence, stories, voices, realities, cosmologies, and locally produced knowledge systems particularly from non-Western or Global South societies. Calls for reexamination and rethinking of its traditions of thoughts so as to accommodate changes and new issues in the international system are highly needed. One of its explorations is the call for the possibility of doing an Islamic theorizing about IR. Four steps were provided. First is to set up the background for generally identifying relations among religion & IR, and of Islam & IR. Second is to analyze one of the unit of analyses of IR, i.e. the nation-state. Its elements and constitutional cases are explored and provided the counterpart understandings of Muslim governance. Third is a further discussion of the element on authority by selecting four distinct Muslim scholars and decipher their conceptions on ruling in Muslim thought. The last step is assessing a practical case of a contemporary Muslim society in congruence with the analyses of previous steps. It concluded that the prospects of doing Islamic theorizing about IR falls under the condition of 'pre-theory'.