The effectiveness of a cognitive behavioral group program on constraining beliefs about mate selection and romantic beliefs of graduate students
Bilişsel davranışçı bir grup programının lisansüstü öğrencilerinin eş seçimine dair sınırlayıcı inançları ve romantik inançları üzerine etkisi
- Tez No: 439269
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilişsel davranışçı bir grup programının lisansüstü öğrencilerinin eş seçimine dair sınırlayıcı inançları ve romantik inançları üzerine etkisini incelemektir. Bu amaçla, aynı işlem fakat farklı katılımcılarla“birinci grup çalışması”ve“ikinci grup çalışması”adı verilen iki deneysel grup çalışması yürütülmüştür. Her bir grup çalışması bir deney ve bir kontrol grubuna sahiptir. Gruplar için ön-test, son-test ve takip testleri kullanılmıştır. İlk grup çalışmasının örneklemi 28 lisansüstü öğrencisinden (14 kadın, 14 erkek) ve ikinci grup çalışmasının örneklemi 28 lisansüstü öğrencisinden (16 kadın, 12 erkek) oluşmuştur. Her iki çalışmada da deney grubuna 5 haftalık bilişsel davranışçı grup programı uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Veri toplamada, Romantizm ve Eş Seçimi Tutum Ölçeği, Romantik İnançlar Ölçeği ve Grup Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Parametrik olmayan test analiz sonuçları bilişsel davranışçı grup programının lisansüstü öğrencilerinin eş seçimine dair sınırlayıcı inançlarını hem birinci hem ikinci grup çalışmasında anlamlı biçimde azalttığını ortaya koymuştur. Romantik inançlar için ise, birinci grup çalışmasında deney grubunun tekrarlayan ölçümleri arasında fark olmadığı, ikinci grup çalışmasında ise deney grubunun tekrarlayan ölçümleri arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları eş seçiminde sınırlayıcı inançlar ve romantik inançlarla ilgili, araştırmacılara, uygulayıcılara ve lisansüstü öğrencilerine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of a cognitive behavioral group program on constraining beliefs about mate selection and romantic beliefs of graduate students. With this purpose, two experimental group studies called“the first group study”and“the second group study”were conducted with the same procedure but with different participants. Each group study involved an experimental and a control group. Pre-test, post-test, and follow up test were used for the groups. The sample of the first group study was composed of 28 graduate students (14 women, 14 men) and the sample of the second group study was composed of 28 graduate students (16 women, 12 men). While the experimental groups received 5-week cognitive behavioral group intervention, the control groups did not receive any intervention for both group studies. The Attitudes about Romance and Mate Selection Scale, Romantic Beliefs Scale, Group Evaluation Form were used in data collection. The results of nonparametric test analyses revealed the cognitive behavioral group program had a significant effect on decreasing constraining beliefs about mate selection of graduate students both for the first and second group studies. For romantic beliefs, there was not any significant difference among repeated measures of the experimental group for the first group study, but there was a significant difference among the repeated measures of the experimental group for the second group study. The findings of this study may contribute to researchers, practitioners, and graduate students about the constraining mate selection beliefs and romantic beliefs.