Çevresel kuznet eğrisi: Doğrusal olmayan regresyon analizi
Environmental kuznet curve: Nonlinear regression analysis
- Tez No: 439300
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada Çevresel Kuznet Eğrisi hipotezinin geçerli olup olmadığı araştırılmış, geçerli olduğu durumda ise eğrinin dönüm noktası tahmin edilmiştir. Bu kapsamda öncelikle sürdürülebilir kalkınma ve yeşil büyüme kavramları ele alınmış, sonrasında Çevresel Kuznet Eğrisi açıklanmıştır. Bu çerçevede Çevresel Kuznet Eğrisine neden olabilecek çevresel kalite talebinin gelir elastikiyeti, ölçek, teknoloji ve bileşen etkisi, uluslararası ticaret, piyasa mekanizması ile yönetmeliklere ilişkin bilgiler verilmiştir. Sonrasında çalışmanın ikinci bölümünde iklim değişikliği ve iklim değişikliği ile mücadele konusunda gerek uluslararası gerek ulusal düzeyde yürütülen faaliyetlere yer verilmiştir. Bu kapsamda uluslararası düzeyde oluşturulan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamındaki gelişmeler belirtilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve dördüncü bölümünde sırasıyla Çevresel Kuznet Eğrisi hipotezinin sınanması amacıyla oluşturulan doğrusal panel veri modelleri teorik olarak anlatılmış ve yapılan uygulamalar içerilmiştir. Doğrusal panel veri uygulaması sonrası doğrusal olmayan panel veri modellerine ilişkin bilgi verilerek doğrusal modellerle yapılan uygulamalara paralel bir şekilde doğrusal olmayan modellerle benzer uygulama yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the validity of the Environmental Kuznet Curve has been investigated. If there is a valid Environmental Kuznet Curve, then the turning point has been estimated from the curve. Within this scope, initially the concept of sustainable development and green growth have been addressed. Then Environmental Kuznet Curve has been explained. In this context, information was given on income elasticity of demand for environmental quality, impact of scale, technological and composition effects, international trade, market mechanisms and regulations which could lead to Environmental Kuznet Curve. In the second part of the study, the activities carried on the subjects of climate change and the combating climate change both at the national and international level have been summarized. At the international level, the developments were specified within the scope of United Nations Framework Convention on Climate Change. Linear panel data models that were constructed in order to test the hypothesis of the Environmental Kuznet Curve were explained theoretically, and the emprical applications were presented, in the third and fourth parts of the study, respectively. After the implementation of linear panel data models, information about the non-linear panel data models was given. Then, the validity of the Environmental Kuznet Curve hypothesis has been investigated by employing non linear estiamtion methods, the results of which have been compared and contrasted with that of the linear models.