Türkiye'de rüzgar enerjisi üreten türbinlerin enerji tahmini: Markov süreci yaklaşımı
Forecasting wind energy produced from wind turbine in Turkey: Markov process approach
  1. Tez No: 439301
  2. Yazar: YASİN ATCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Enerji, Econometrics, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde enerji kalkınmanın temel ihtiyaçlarından biri olarak kabul edilir. Dünyada en hızlı gelişim gösteren enerji formu, elektriktir. Dünya genelinde yaşanan enerji kıtlığı ve enerji talebinin fazlalığı ile mevcut enerji üretim kaynaklarının tükenmekte olması insanları yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Bu durum rüzgar enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilginin artmasını sağlamaktadır. Rüzgar şiddetinin alansal ve zamansal olarak kesikli yapıya sahip olması nedeniyle, rüzgar güç üretiminin tahmini ve planlamasına ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzün değişen enerji piyasaları içinde doğru ve uygun tahminler önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, hali hazırda rüzgar enerjisi üretimine yönelik kullanılan tahmin yöntemlerine ek olarak, markov süreci yapısına uygun ve etkin olarak uygulanan yeni bir rüzgar enerjisi tahmin modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, it is assumed that Energy is one of the basic necessities of development. Electric is the fastest-growing form of energy in the world. Energy scarcity, increasing energy demand and being run out of available energy sources in the world has led people to renewable energy sources. This leads to the increased interest in wind and other renewable sources. Since wind speed has discontinuous structure spatially and temporally, the estimation of wind power generation and planning is needed. In today's changing energy markets, timely and accurate estimates are gaining importance. In this study, in addition to the estimation methods currently used for wind energy production, a new wind energy forecasting model which corresponding to markov process structure and effectively implemented has been developed.