Türkiye ekonomisinde para politikası şokları oynaklığının etkilerinin incelenmesi
The impact of the volatility of monetary policy shocks in the Turkish economy
- Tez No: 439314
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmada, TCMB'nin EVDS'sinden ve Federal Reserve Bank of St. Louis'in Federal Reserve Economic Research internet sitesinden 1987 yılı 1. ayından 2015 yılı 9. ayına kadar elde edilen veriler genişletilmiş SVAR modeli kullanılarak Türkiye'de para politikası şoku, büyüme şoku ve enflasyon şokunun 1990-2015 yılları arasındaki oynaklık tahminleri %68 güven aralığı ile birlikte elde edilmiştir. Söz konusu tahminlerin tüm gözlemlerini içeren sonuçlarında, bu değişkenlere ilişkin şok oynaklıklarının 1994-2001 krizinde tepe değerlere ulaştığı, alt dönem incelemesinde ise son zamanlarda söz konusu şoklara ilişkin oynaklıkların artış eğilimine girdiği görülmüştür. Para politikası şoku varyansında %100'lük bir artış meydana gelmesi durumunda faiz ve büyüme üzerinde zayıf olmakla birlikte negatif bir reaksiyon gösterdiği gözlemlenmiştir. Diğer taraftan, yapılan etki-tepki analizinde para politikası şoku varyansında meydana gelen %100'lük bir artışın enflasyon üzerinde ise ilk dönemlerde pozitif ancak daha sonraki dönemlerde negatif olmasına rağmen zayıf bir etkiye sebep olduğu görülmüştür. Son olarak ise para politikasında ortaya çıkan şokun para politikası şok oynaklığı üzerindeki etkisinin 5 yıl sonra %30'a düştüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, gathered data from Electronic Data Delivery System of Central Bank of the Republic of Turkey and Federal Reserve Economic Research website of Federal Reserve Bank of St. Louis from 1st month of 1987 to 9th month of 2015, the estimated volatility of monetary policy shock, growth shock and inflation shock is obtained between 1990 and 2015 with 68% confidence intervals by using extended SVAR model. When looking the whole sample of results, the volatility of shocks regarding variables reaches peak value in 1994 and 2001 economic crises in Turkey; however, when investigating the sub-period of the sample results the volatility shocks estimations inclines to increase in recent years. The impulse responses of interest rate and growth to a 100% increase in the variance of the monetary policy shock exists a weak negative. On the other hand, impulse response analysis of inflation to a 100% increase in the variance of the monetary policy shows us that while there is a positive effect in first periods, there exists a negative weak effect in the subsequent periods. Finally, it is concluded that the response of log monetary policy shock volatility has reached its 30% value after 5 years.