50 yaş üstü bireylerin planlı davranış teorisi kapsamında sağlık amacıyla seyahat etme niyetlerinin belirlenmesine ilişkin bir araştırma; Ankara örneği
An investigation concerning the determination of intent to travel for health purposes of individuals aged 50 and above within the theory of planned behavior
  1. Tez No: 439313
  2. Yazar: NURULLAH EYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, Health Care Management, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışmada 50 yaş ve üstü bireylerin planlı davranış teorisi kapsamında sağlık amacıyla seyahat etme niyetlerinin belirlenmesi amacıyla Ankara ili merkez ilçelerinde yapılmıştır. Araştırmada kullanılan birincil veriler, Ankara merkez ilçelerinde yaşayan 388 bireye anket uygulanarak elde edilmiştir. Sonuçların analizinde farklılıkların tespiti için Anova testi, benzerliklerin tespiti için Korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda bireylerin başka bir beldede sağlık hizmeti alma niyetlerini; kalite, fiyat, sunulan hizmet çeşitliliği ve hizmetin çevresindeki kişilerce de satın alınıyor olması etkilemektedir. Ayrıca çevresinde dikkat çekme ve fark edilme duygusu, kendini sağlıklı hissetme, gezerek rahatlama, tatil ve turizm imkânlarından yararlanma ve reklamlar gibi faktörlerin de önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sektör açısından, 50 yaş ve üstü kişilerin sahip oldukları inançları dikkatle incelemekte fayda vardır. İnançlar davranışa ilişkin temel değişkenleri şekillendiren bir bakış açısı sunmaktadır. Bu yönüyle işletme yöneticilerinin, tüketici grubunun modeldeki inanç değişkenleri için verdikleri mesajları dikkatle ele almaları ve bu yönde özellikle iletişim stratejilerini şekillendirmeleri gerektiği de tespit edilmiştir. Elde edilen bu sonuçların gelecekte yapılacak olan çalışmalara da katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the central district of Ankara to determine the intention of traveling for health purposes under the theory of planned behavior of individuals aged 50 and above. The primary data used in the study was obtained from 388 individuals living in the central district of Ankara by interviewing them. During the result analysis the Anova test was used to determine differences and the Correlation analysis to determine similarities. As a result of the study the individuals were influenced by quality, price, variety of offered services and surrounding persons that purchased the said service when it comes to buying health services in another municipality. It was also found out that being noticed and recognized in the neighborhood, feeling healthy, relaxing while sightseeing, taking advantage of holiday and tourism opportunities and advertisement are important factors. For the sector it is of great advantage to analyze the beliefs of individuals aged 50 and above. Beliefs offer a perspective that shapes the basic parameters related to behavior. With this aspect it was found out that business managers need to carefully approach the message given to the belief variables of the consumer group and that they especially need to shape communication strategies in this regard. It is also believed that the results obtained in this study will be of help for studies to be carried out in the future.