Sosyal medyanın tüketici davranışlarına etkisi üzerine ampirik bir uygulama
Empirical an application on the effect of social media consumer behavior
- Tez No: 439317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bilgisayar ve internetin icadı ile yeni bir dönem başlamıştır. Tüketicilerin gün içinde zamanlarının çoğunu çevrimiçi mecralarda geçirmeleri deneyimlerini, şikayetlerini, ürünlerden memnun kalıp kalmadıklarını vb gibi konular hakkında sürekli konuşma halinde olmaları ve uzun süre boyunca vakitlerini internet ortamında geçirmeleri gibi değişiklikler ile birlikte işletmeler rekabet avantajını ele geçirmek için geleneksel pazarlamanın dışında alternatif pazarlama kanalları bulma gereği hissetmişlerdir. Bu gelişme insanların interneti daha çok kullanmasına yol açmıştır. Bu araçların en önemlilerinden biri sosyal medyadır. Sosyal medya Web 2.0'ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Sosyal medya araçlarını kullanım oranı gün geçtikçe kişilerin daha çok ilgi alanına girmektedir ve kullanıcı sayılarında büyük bir artış gözükmektedir. Bu da yeni bir pazarlama anlayışının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre de tüketicilerin büyük bir kısmı sosyal medyada ürünlerle ilgili konuşulan şeylerden etkilenmektedir. Bu da sosyal medyayı firmalar için daha önemli hale getirmektedir. Bu tez çalışması sosyal medya kullanımının tüketici davranışı ile arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaç kapsamında ilk olarak sosyal medya ve tüketici davranışlarının literatür taraması yapılmıştır. Çalışma Türkiye'nin birçok ilinden sosyal medya kullanan tüketicilere 20 soruluk anket çalışması yoluyla uygulanmıştır. Anket sonuçları IBM Spss 20 programıyla analiz edilip, yorumlanmış ve hipotezlerin sonuçları çalışmanın sonucunda analizlerle desteklenmiştir. 500 kişilik bir örneklem seçimi yapılmıştır. Anket sonuçları frekans ve T testi analizleri ile desteklenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A new period has started with the invention of computers and internet. Managers need to find a new alternative marketing channel in order to take the advance of rivalry due to the fact that the consumer pass their times on net mostly and speak on the subjects such as their experiences, complaints, pleasure. Social media; with the introduction of web 2.0 to consumer, is a media system that is transfer to double – sides and simultaneous information sharing from one way information sharing. The ratio of use of social media tools fall day goes by people to pay more attention to the area and a huge increase in the number of users seems. This has led to the emergence of a new marketing approach. According to the survey results the majority of consumers are affected by what is said on social media in the product. This makes it even more important for social media companies. This study was performed to determine the relationship between social media use and consumer behavior. Literature of the first social media and consumer behavior have been made under this objective. Studies from many provinces of Turkey to consumers using social media via the 20-question survey was administered. The survey results are analyzed by IBM SPSS 20 program, and interpreted the results of the analysis is supported by the results of the study hypothesis. A sampling of 500 people made. Survey results were supplemented with frequency and t test analysis and interpretation.