Sosyal medya akımıyla gelişen viral pazarlama ve Ice Bucket Challenge Viral kampanyasına yönelik bir araştırma
Viral marketing developing with social media streams and research about ice bucket challenge viral campaign
- Tez No: 439318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Toplum bilincini artırmaya ve toplumun bakış açısını iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmaların yayılımında viral pazarlama ve sosyal medya pazarlaması önem arzeden pazarlama çeşitlerindendir. İnsanların sosyal sorumluluk bilincine sahip olmalarınısağlamak için hazırlanan tüm çalışmalar pazarlama çabalarını da beraberinde getirmektedir. Diğer pazarlama çeşitlerine kıyasla viral pazarlama insanların birbirleriyle sürekli iletişim halinde olduğu sosyal medya ortamında mesaj iletimini daha kısa sürede başarılı bir şekilde ulaştırılmasını sağlamaktadır. Kitlelerde var olması istenen bilinci uyandıracak ve bu bilinci etkileyecek unsurların neler olduğu net bir şekilde ortaya konulup, bu bilgiler ışığında gerekli viral kampanyaların başlatılıp, hedef kitleye yönelik doğru ve uygun pazarlama kanalları ile bu çalışmaların iletimi sağlanmalıdır. Farkındalık yaratımında etki gücü yüksek olan viral kampanyalar son yıllarda gelişen dijital platformlar aracılığıyla gücüne güç katmaktadır. Araştırmanın analiz kısmında hem Türkiye'de hem de dünyada kitleleri etkilemede üstün başarı göstermiş olan IceBucket Challenge viral kampanyasının kitleleri etkilemede hangi etkin güce sahip olduğu ve bunun kitlelerin demografik özelliklerine göre nasıl şekillendiği çözümlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Toplam 620 kişiye yapılan anket uygulaması sonucunda elde edilen veriler analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiki analizlerinde SPSS 13.0for Windows (Statistical PackagesforSocialSciences) paket programından yararlanılmıştır. Program içinde ortalama (mean), frekans ve frekans yüzdesi dağılımı, güvenilirlik testleri, one way ANOVA, Ki-Kare Bağımsızlık testi ve bağımsız örneklem T-test analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada kullanılan çok değişkenli ölçeklerin güvenilirliği, Croncbach's Alpha katsayısı kullanılarak test edilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Viral marketing and social media marketing are kinds of important marketing on dispersion of studies aimed of improving public consciousness and developing a point of society's view.All studies got ready to provide with having sense of social responsibility bring marketing effort with it. In comporison with other marketing, viral marketing provides to convey messages in a short time and successfully in the setting of social media that people always keep in toubh with each other.Raising up the awareness that is hoped to exist in moses and what are tha factors that effecting this awareness should be clearly reveded and in the light of this information necessary viral campaign should be started and by means of true and suitable marketing channels. These studies should be delivered. Viral campaigns that is very effective to create awareness become much more stronger by the way of digital platforms developing in recent years. In the analysis section of survey, Ice Bucket Challenge viral campaign that has outstanding success of effecting both Turkey and world masses, in order to effect the masses which effective force that Ice Bucket Challenge viral campaign has and how this effective force is shoped according to the demographic features of the masses is tried to analysed. In survey, questionnarie technique has been used as a data gathering method.The datas obtained as a result of questionnarie technique applied 620 people have been analysed. In statistical analysis at the datas obtained SPSS 13.0 for Windows ( Statistical Packages for Social Sciences) has been used. In addition to this, it has been benefited from mean, frequency and dispersion of frequency precentage, reliability tests, one way ANOVA, chi-squared test and independent sample T-test. Reability of multivariate scale was examined by using Cronchbach's Alpha. After that findings obtained have been evolvated and interpreted.