Yiyecek içecek işletmelerinde sınıflandırma sistemleri: Ankara' daki 1.sınıf restoran işletmelerinin algısına yönelik bir uygulama
Classification systems at the food and beverage business: An application towards the perception of first class restaurant businesses in Ankara
- Tez No: 439316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yiyecek içecek hizmetleri, insanlık tarihiyle kendini göstermiş, zaman ve gelişmelere paralel olarak insanların değişen yaşam şekillerinden etkilenerek değişmiş ve gelişmiş, müşteri istek ve beklentilerine göre kendini şekillendirmiştir. Diğer yandan Ankara'nın konumu itibariyle farklı özelliklere sahip olması, konu uzmanlarının fikir paylaşımları için önem arz etmektedir. Bu tez çalışması kapsamında Türkiye ve dünyadaki derecelendirme sistemlerine Ankara ilinde bulunan yiyecek içecek işletmelerinin bakış açısı değerlendirilmiştir. Konu uzmanları ile Türkiye'de ve dünyada kabul gören restoran derecelendirme sistemlerine dair sorular içeren bir mülakat yapılmıştır. Bu amaçla Ankara ilinde bulunan toplamda 28 konu uzmanına yarı yapılandırılmış görüşme uygulanmıştır. Araştırma neticesinde genel olarak Ankara'daki 1.sınıf restoranların derecelendirme sistemleri hakkında sektörde önemli bir yere sahip olan birinci sınıf restoranların, ulusal sınıflandırma sistemleri hakkında kısıtlı bir bilgiye sahipken uluslararası sınıflandırma sistemleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Food and beverage services , which has shown itself through the history of the humanity and has changed itself according to the changing lifestyles of the people depending on the time and development, shaped itself according to the desires and expectations of the customers. On the other hand , because of the distinct location of Ankara , having different features , is important for the experts to share ideas. At this thesis , standpoint of the food and beverage businesses , which are located in Ankara , towards the Turkish and global rating systems have been evaluated . Interviews , which are consist of questions related to the accepted rating systems in Turkey and in the world , have been applied with the experts of this subject. With this aim , semi established interviews have been done with the 28 experts located in Ankara . As a result of survey, findings have been reached that first class restaurants , which have a significant place at the sector, have limited knowledge about the national rating systems while they dont have sufficent knowledge about the international rating systems