Türkiye döviz piyasası stres endeksinin doğrusal olmayan zaman serileri yöntemleriyle analizi
Analysis of turkish foreign exchange market stress index by non-linear time series methods
  1. Tez No: 439319
  2. Yazar: HAKAN ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Döviz Piyasası Stres Endeksinin eşik değer, rejim sayısı ve sistemik risk ilişkisi doğrusal olmayan zaman serileri yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bu kapsamda Kendinden Uyarımlı Eşiksel Otoregresif Model (SETAR) ve Lojistik Tedrici Değişim Eşiksel Otoregresif Model (LSTAR) ile serinin eşik değerleri ve rejimleri analiz edilmiş, daha sonra Bayesci Eşik Vektör Otoregresif (TVAR) Modeli ile söz konusu stres endeksinin ölçtüğü stresin hangi seviyeden sonra reel değişkenler üzerinde etkili olduğuna ilişkin analizler yapılmıştır. Reel ekonomik değişkenler üzerinde etkinin analiz edilmesi ile endeksin dikey yönlü sistemik risk olarak tanımlanan finansal piyasaların reel ekonomiyi etkilemesine ilişkin olarak sağladığı bilgiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this paper, the thresholds, regimes and systemic risk effects of Turkish Foreign Exchange Market Stress Index is analyzed through non-linear time series methods. In this context, by utilizing Self Exciting Threshold Autoregressive and Logistic Smooth Threshold Autoregressive models the number of regimes, thresholds end attraction levels of the index are examined. Furthermore, by using Bayesian Threshold VAR model the threshold level after which Turkish Foreign Exchange Market Stress Index affects real variables is analyzed. By this, the vertical dimension of systemic risk of the constructed index is explored.