Protmethee yöntemi ile seçilen tedarikçide sipariş optimizasyonu için wagner-whitin algoritması yaklaşımı ve bir işletmede uygulaması
Wagner-whitin algorithm approach for order optimization in a supplier selected with promethee method and application in an enterprise
  1. Tez No: 439320
  2. Yazar: CANBERK YARAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE MESİHA SAAT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde işletmeler arasındaki rekabet sürekli olarak artış gösterdiğinden işletmelerin stratejik olarak ele alması gereken kararlardan birisi de tedarikçi seçimi kararıdır. Bu seçim sonucunda en iyi alternatifin belirlenmesi müşteriye kalite, düşük maliyet ve zamanında teslimat sağlayarak kar elde etmesi açısından önemli katkıda bulunacaktır. İşletmelerin tedarikçi seçimi aşamasında göz önünde bulundurdukları kriterlerin nitel, sübjektif yani diğer bir deyişle ölçülmesi zor karakteristiklere sahip olması durumunda bunları bir bütün olarak analiz edebilmek ve tedarikçilerin değerlendirilerek en iyi alternatifin belirlenmesi için bazı modellerden faydalanılması gerekmektedir. Bu çalışmada çok kriterli karar verme modellerinden PROMETHEE metodu etkili ve kolay uygulanabilirliği sebebiyle tercih edilmiştir ve seçim işlemi, uygulanan işletme için önemli olan seçim kriterlerine göre öncelikler belirlenerek yapılmıştır. Ayrıca en iyi alternatifin seçilmesinin ardından bu tedarikçiye açılacak sipariş optimizasyonu da maliyetleri oldukça azaltmaktadır. Bu kapsamda Wagner-Whitin algoritması yaklaşımı ile sipariş miktarının optimize edilmesinin yanında en uygun sipariş zamanı belirlenmiş ve maliyet minimizasyonu sağlanmıştır. Böylece çalışma sonucunda işletmenin satınalma birimi altındaki birbirini takip eden bu iki süreçte (tedarikçi seçimi ve sipariş optimizasyonu) iyileştirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the continuous increasing competition between the companies, one of the decisions that these enterprises should take into consideration is the supplier selection decision. Determining of the best alternative as a result of this selection will make a significant contribution to the customer in terms of providing quality, low cost and on-time delivery. If the considered criteria during supplier selection process have qualitative, subjective in other words it has immeasurable characteristics, it requires using some models to analyze them and determine the best alternative as evaluating suppliers. In this study, PROMETHEE method which is one of the multi criteria decision making models, has been used because of its effectiveness and applicability and the selection has been performed by determining priorities according to key selection criteria for the company. Moreover, besides determining best alternative between the suppliers, purchase order optimization has also decreased the ordering costs significantly. Within this scope, in addition to optimization of the order quantity by means of Wagner-Whitin algorithm approach, order dates have been specified and cost reduction has been achieved. In conclusion, improvements have been realized in these two processes (supplier selection and order optimization) by the purchasing department.