Sosyal desteğin iş-aile çatışması üzerindeki etkisi: Bir alan araştırması
The impact of social support on work-family conflict: A field research
- Tez No: 439334
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İş ve aile rolleri arasında yaşanan çatışmalar, çalışanların iş ve aile yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Son yıllarda, iş-aile araştırmalarında, iş ve aile alanlarından kaynaklanan sosyal desteğin iş-aile çatışmasının (İAÇ) işten aileye yönelik çatışma (İ->AÇ) ve aileden işe yönelik çatışma (A->İÇ) olmak üzere iki boyutunun azalmasında önemli bir rolü olabileceği ileri sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı, sosyal desteğin İAÇ üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu bağlamda, üç şekilde görülen iş yeri desteğinin (örgütsel aile desteği, yönetici desteği ve çalışma arkadaşlarının desteği) İ->AÇ üzerindeki etkileri; eşin desteğinin ise A->İÇ üzerindeki etkisi incelenmektedir. Hipotez testleri için çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, örgütsel aile desteği ve yönetici desteğinin İ->AÇ'yi negatif yönde etkilediği, çalışma arkadaşlarının desteğinin ise İ->AÇ üzerinde bir etkisi olmadığı görülmüştür. Ayrıca, eşin desteğinin A->İÇ üzerinde bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Bu araştırmanın İAÇ ve sosyal destek arasındaki ilişkiye bütüncül bir bakış açısı sunarak katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Conflicts between work and family roles have adverse effects on employees' work and family lives. In recent years, work-family research has proposed that social support from work and family domains can play an important role in decreasing two types of work-family conflict (WFC); work-to-family conflict (W->FC) and family-to-work conflict (F->WC). The purpose of this study is to investigate the effect of social support on WFC. In this regard, the impacts of three types of workplace support (organizational family support, supervisor support and coworker support) on W->FC; and the effect of spousal support on F->WC are examined. Multiple regression analysis was employed to test the hypothesis. At the end of the study, it was found that organizational family support and supervisor support have negative effects on W->FC, while no evidence was found regarding the effect of coworker support on W->FC. Also, there is no evidence regarding the effect of spousal support on F->WC. This study is considered to be significant, as it presents a holistic view of the relationship between WFC and social support.