Bı̇lı̇msel toplantılarda sponsorluk faalı̇yetlerı̇nı̇n rolü üzerı̇ne teorı̇k ve uygulamalı bı̇r çalışma
The oretical and practical study on the role of sponsorship activities at annual scientific meeting
- Tez No: 439333
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bilimsel toplantı konusu; Bilimsel toplantının önemli bir türü olan kongre çerçevesinde ele alınmıştır, kongreye katılan firmalarla görüşme yönetimiyle ilgili teorik açıklamalara yer verilerek, sponsorluk çalışmalarının kurum imajı oluşumundaki etkisi incelenmiştir. Sponsorluk; kurumsal amaçlara ulaşmak için spor, kişi veya organizasyonları, para, araç, gereç ve hizmet biçiminde desteklenmesi ve bütün bu etkinliklerin planlanması, organizasyonun yürütülmesi ve denetimidir. Geçmişte koruma ve destekleme faaliyeti olarak gelişen sponsorluk, günümüz ticaret ortamında halkla ilişkiler, reklâm ve pazarlama karmasının ihtiyaçlarına cevap veren bir faaliyet olarak görülmektedir. Sponsorluk faaliyeti spor, kültür-sanat, sosyal ve macera-seyahat alanlarında gerçekleşmekte, kuruluşlar hedef kitleleri ve amaçları doğrultusunda kendilerine uygun olan alanlarda sponsor olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Scientific conference theme; In the framework of the congress it is considered an important type of scientific meetings, by accommodating the theoretical description of the meeting with company management attended the congress, the impact on the corporate image of the sponsorship formation was investigated. Sponsorship; sports to achieve corporate objectives, individual or organization, money, tools, equipment and services in the form of promotion and planning of all this activity is the conduct of the organization and control. Protecting and developing support activities in the past, sponsorship, public relations in today's business environment, it is seen as an activity that meets the needs of the advertising and marketing mix. Sponsorship of sports activities, culture and arts, taking place in social and adventure-travel areas, organizations are sponsors in their appropriate space in line with the target audience and objectives.