Somali'de enflasyonun belirleyici etkenleriyle ilgili ekonometrik bir analiz
An econometric analysis for the determinants of inflation in Somalia
- Tez No: 439335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI OZAN ERUYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, 1991-2013 yılları arası Somali'deki enflasyonu ölçmek için temsili olarak TÜFE oranları incelenmiştir. Durağan olup olmadiğini belirlemek için hem ADF hem de Zirvot-Andrew testi kullanılmıştır. Sonuçta, serilenin çoğunlukla durağan olmadığı bulunmuştur. Değişkenler üzerinde uzun dönemde ilişkinin varlığını belirlemek için ARDL ve Bound testleri kullanılmıştır. Çalışmadaki bağımsız değişkenler şunlardır: İhracat fiyatları (EXP), İthalat fiyatları (İMP), GSYİH (GDP), para arzı (M2) ve döviz kurları (XRT). Sonuçlara göre, Somali'deki enflasyona kısa ve uzun dönemde ihracat fiyatları, ithalat fiyatları, GSYİH'nın ve para arzının, %5 istatisteki anlamlılık düzeyinde, pozitif etkisi varken, döviz kurlarının kısa dönemde etkisi yoktur. Fakat döviz kurlarının uzun dönemde negatif etkisi vardır. Modelin hata düzeltme mekanizması çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study investigated inflation in Somalia from 1991-2013 through consumer price indexes (CPI) as proxy measure. ADF and Zivot-Andrew econometric techniques were applied to determinate the stationarity of data. The data were found to be overwhelmingly non-stationary. ARDL and Bound tests were used to determine the existence of long run relationships among variables. The independent variables in this study were export price (EXP), import price (IMP), gross domestic product (GDP), money supply (M2) and exchange rates (XRT). The results showed that export price (EXP), import price (IMP), gross domestic product (GDP), money supply (M2) have positive impact on inflation in Somalia both in the long run and short run at the 5% significance level while exchange rates (XRT) showed a negative impact in the long run and no effect in the short run. The model's error correction mechanism has been worked.